Mapa Skierniewic
Skierniewice to miasto położone w centralnej części Polski, w województwie łódzkim, pomiędzy Łodzią a Warszawą, w pobliżu Puszczy Bolimowskiej. Ma blisko 50 tys. mieszkańców. Stanowi węzeł drogowy i kolejowy. Przez Skierniewice przechodzi droga krajowa nr 70 Łowicz – Zawady i drogi wojewódzkie nr 705 i 707. Miasto jest również skomunikowane z autostradą A2 i drogą ekspresową S8. Najbliższym portem lotniczym jest międzynarodowe lotnisko im. St. Reymonta w Łodzi.
Podział administracyjny
Skierniewice są podzielone na dzielnice: Centrum, Widok, Makowska, Zadębie i Rawka. Dzielnice podzielone są na osiedla.
Transport miejski
Po Skierniewicach można poruszać się autobusami. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Linie specjalne, łączące peryferia miasta z dworcem PKP oznaczone są literami. Pozostałe linie oznaczone są cyframi. Obowiązują dwie taryfy: w granicach Skierniewic – 2,4 – 3 zł za bilet normalny i poza granicami Skierniewic – 3 – 3,5 zł za bilet normalny.
Dworce kolejowe i autobusowe
Przez Skierniewice przechodzą linie kolejowe Warszawa – Katowice (przez Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Zawiercie, Dąbrowę Górniczą), Skierniewice – Łowicz i Skierniewice – Łuków. Dworzec PKP znajduje się przy ul. Dworcowej i można do niego z łatwością dotrzeć komunikacją miejską.
Dworzec autobusowy znajduje się naprzeciwko dworca PKP. Dostępne są połączenia w kierunku Łowicza, Rawy Mazowieckiej, Żyrardowa, Piotrkowa Trybunalskiego i Warszawy.
Zabytki i atrakcje
Najważniejszym zabytkiem Skierniewic jest pałac arcybiskupów gnieźnieńskich (prymasowski) z klasycystyczną bramą wjazdową, rozległym parkiem i tzw. osadą pałacową czyli zespołem budynków gospodarczo – administracyjnych. W pałacu mieszkał m.in. Ignacy Krasicki. W czasie zaborów pałac pełnił funkcję letniej rezydencji Wielkiego Księcia Konstantego, cara Aleksandra I i Mikołaja I. Obecnie pałac jest siedzibą Instytutu Ogrodnictwa. Do najpiękniejszych zabytków Skierniewic należy budynek dworca PKP w stylu gotyku angielskiego. Na peronie I znajduje się pomnik Stanisława Wokulskiego, bohatera powieści „Lalka”. Nieopodal dworca mieści się Parowozownia. Warto zobaczyć Rynek z Ratuszem, willę Aleksandria (pałacyk myśliwski), budynek Domu Sejmikowego wzniesiony dla upamiętnienia konstytucji marcowej z 1921 r., willę Kozłowskich Do najważniejszych zabytków sakralnych należą: kościół św. Jakuba, kościół św. Stanisława i Kościół Garnizonowy. Na terenie miasta znajdują się dwa cmentarze żydowskie.