Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Skarżyska - Kamiennej

Skarżysko – Kamienna jest miastem położonym w południowo – wschodniej części Polski, w województwie świętokrzyskim, nad rzeką Kamienna, ok. 35 km na północ od Kielc. Ma  ok. 50 tys. mieszkańców. Skarżysko – Kamienna jest miastem przemysłowym. Najbardziej znanym przedsiębiorstwem są zakłady Bumar produkujące amunicję. Skarżysko – Kamienna jest jednym z ważniejszych krajowych węzłów drogowych i kolejowych. Przez miasto przechodzi droga ekspresowa S7 Gdańsk – Rabka oraz drogi krajowe: nr 7 Żukowo – Chyżne i nr 42 Kamienna – Rudnik. Krzyżują się tu również linie kolejowe Warszawa Zachodnia – Kraków i Łódź Kaliska – Dębica.

Podział administracyjny

Skarżysko – Kamienna jest podzielone na 22 osiedla: Borki, Bór, Bzinek, Dolna Kamienna I, Dolna Kamienna II,  Kolejowe, Kolonia Górna – Młodzawy,  Książęce, Łyżwy, Metalowiec, Milica – Przylesie, Odrodzenia, Paryska, Piłsudskiego, Place, Pogorzałe, Przydworcowe, Rejów, Skałka, Usłów, Zachodnie, Żeromskiego.

Transport miejski

Po Skarżysku – Kamiennej można poruszać się autobusami. Brak linii nocnych. Funkcjonują linie miejskie – w granicach administracyjnych Skarżyska – Kamiennej, linie podmiejskie i linia specjalna Skarżysko Kamienna – Starachowice. Cena biletu jednorazowego, normalnego w strefie miejskiej to ok. 2,2 – 2,7 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

Skarżysko – Kamienna jest jednym z ważniejszych węzłów kolejowych w Polsce zarówno jeżeli chodzi o transport pasażerski, jak i towarowy. Dostępne są bezpośrednie połączenia do Warszawy, Radomia, Kielc, Krakowa, Zakopanego, Łodzi, Częstochowy i Wrocławia. Dworzec kolejowy znajduje się przy Al. Niepodległości 90, w centrum Skarżyska – Kamiennej.

Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Ekonomii 5. Połączeń autobusowych jest znacznie mniej niż kolejowych. Poza liniami lokalnymi dostępne są połączenia do Warszawy, Lublina, Łodzi, Radomia i Kielc.

Zabytki i atrakcje

Atrakcją Skarżyska – Kamiennej jest Muzeum im. Orła Białego z plenerową ekspozycją ciężkiego sprzętu wojskowego oraz kolekcją broni, umundurowania i wyposażenia wojskowego. Ciekawym zabytkiem architektury przemysłowej są pozostałości wielkiego pieca z przełomu XVII i XIX w. w Skarżysku Kamiennej znajduje się Sanktuarium MB Ostrobramskiej, które jest dokładną kopią wileńskiej Ostrej Bramy. Aktywny wypoczynek jest możliwy nad zalewem Rejów, gdzie znajduje się plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, wieża do skoków i tor wyścigowy.

Wyznaczanie trasy