Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Skandynawii

Skandynawia to region położony w północnej części Europy. W jego skład wchodzi Norwegia, Szwecja i Dania. Łączna powierzchnia krajów skandynawskich wynosi 878 238 km2, a liczba ludności ok. 20,2 mln. Norwegia należy do najrzadziej zaludnionych krajów Europy – na powierzchni 385 tys. km2 mieszka tu zaledwie 5 mln osób.

Geografia

Szwecja i Norwegia leżą na Półwyspie Skandynawskim natomiast Dania na Półwyspie Jutlandzkim oraz wyspach Zelandia, Bornholm i Fionia. Do Danii należą także Wyspy Owcze i Grenlandia. Do Szwecji należą wyspy Gotlandia i Olandia. Do Norwegii należy archipelag Svalbard, Jan Mayen, wyspy: Bouveta i Piotra I oraz Ziemia Królowej Maud na Antarktydzie.

Półwysep Skandynawski opływają wody Morza Bałtyckiego, Morza Norweskiego i Morza Barentsa. Półwysep Jutlandzki opływają wody Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Morza te oddzielają od siebie Cieśniny Duńskie: Wielki Bełt, Mały Bełt, Sund, Skagerrak i Kattegat.

Półwysep Skandynawski posiada urozmaiconą rzeźbę terenu. Na obszarze Norwegii dominują wyżyny i tereny górskie. Większość powierzchni kraju zajmują Góry Skandynawskie. Linia brzegowa Norwegii jest bardzo urozmaicona. Występują tu fiordy będące jedną z największych atrakcji Norwegii. W południowej i południowo wschodniej części Szwecji dominują tereny nizinne, natomiast w środkowej i północnej części kraju wyżyny i góry. Przez zachodnią część Szwecji przechodzi pasmo Gór Skandynawskich. Na Półwyspie Jutlandzkim i na Wyspach Duńskich dominują tereny nizinne.

Klimat i pogoda

Półwysep Skandynawski należy do kilku stref klimatycznych: umiarkowanej ciepłej, umiarkowanej chłodnej i okołobiegunowej. Południowa część Szwecji posiada klimat umiarkowany ciepły morski, środkowa i północna umiarkowany chłodny przejściowy, a najdalej wysunięte na północ krańce klimat subpolarny. Norwegia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego morskiego, a północne krańce w strefie klimatu subpolarnego. Dodatkowo na klimat Norwegii wpływa ciepły Prąd Zatokowy – Golfsztrom, który sprawia, że klimat jest tam cieplejszy i łagodniejszy. W wysuniętych najdalej na północ częściach Norwegii i Szwecji występują białe noce i zjawisko zorzy polarnej.Dania leży w strefie klimatu umiarkowanie ciepłego morskiego, charakteryzującego się krótką i łagodną zimą oraz chłodnym latem z dużą ilością opadów.

Turystyka

Dużą popularnością wśród turystów cieszą się skandynawskie stolice: Oslo, Sztokholm i Kopenhaga. Niekwestionowaną atrakcją Norwegii są fiordy. Na mapie skandynawskich atrakcji znajduje się również Nordkapp, Droga Trolli, Laponia, Gotlandia, Legoland w Billund w Danii oraz liczne parki narodowe.

Sieć dróg

Kraje skandynawskie posiadają dobrze rozwiniętą sieć dróg i autostrad. W Norwegii dominują drogi krajowe, autostrady to zaledwie 75 km. Nawierzchnia dróg jest znakomita, kultura jazdy wysoka. Należy jeździć zgodnie z przepisami, gdyż za ich łamanie grożą wysokie mandaty. Na północy Norwegii i Szwecji niektóre drogi mogą być nieprzejezdne w okresie zimowym. Autostrady w Danii i Szwecji są bezpłatne, płaci się jedynie za przejazd niektórymi mostami. W Norwegii drogi są płatne, obowiązuje również opłata ekologiczna za wjazd do Oslo, Bergen, Stavanger i Kristianstad.

Wyznaczanie trasy