Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Sieradza

Informacje ogólne i położenie

Sieradz to miasto w centralnej Polsce, w województwie łódzkim. Położone w Kotlinie Sieradzkiej, nad Wartą. Zamieszkiwane przez ok. 44 tysiące ludzi, podzielone na 20 osiedli. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i turystycznym.

Podróż samochodem

Przez Sieradz przebiegają dwie drogi krajowe - nr 12 na trasie Łęknica (granica z Niemcami)-Głogów-Leszno-Jarocin-Kalisz-Sieradz-Zduńska Wola-Piotrków Trybunalski-Radom-Puławy-Lublin-Chełm-Dorohusk (granica z Ukrainą) oraz droga krajowa nr 14 na trasie Łowicz-Stryków-Łódź-Pabianice-Zduńska Wola-Sieradz-Walichnowy. Inne ważne trasy to drogi wojewódzkie – nr 83 z Turka do Sieradza, nr 479 z Dąbrówki do Sieradza i nr 480 z Sieradza do Szczercowa.

W pobliżu powstaje droga ekspresowa S8 z Wrocławia do Białegostoku oraz ekspresowa obwodnica miasta. W mieście nie wyznaczono strefy płatnego parkowania. Postój możliwy jest na parkingach miejskich, prywatnych, a także przed budynkami użyteczności publicznej.

Podróż pociągiem

W mieście znajdują się 2 przystanki kolejowe oraz dworzec przy ul. Kolejowej 9. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Białystok, Kalisz, Legnica, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław, Wałbrzych czy Ostrów Wielkopolski.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Jana Pawła II 12. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Konin, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Piotrków Trybunalski, Poznań, Słupsk, Toruń, Warszawa, Wrocław czy Zakopane.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Łódź-Lublinek, położony ok. 60 kilometrów od Sieradza. Rocznie korzysta z niego ok. 460 tysięcy pasażerów. Obsługuje wyłącznie połączenia międzynarodowe (Ryanair do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch i Norwegii; SAS do Kopenhagi oraz Sun D'or sezonowo do Tel Awiwu).

Komunikacja miejska

Transport autobusowy wewnątrz miasta zapewnia MPK Sieradz. Obsługuje 12 linii autobusowych, w tym dwie docierające do Zduńskiej Woli. Bilet miejski kosztuje 2,2-2,4 zł, podmiejski – 3,2-3,4 zł, a do Zduńskiej Woli – 3,6-4 zł.

Atrakcje turystyczne

W Sieradzu warto odwiedzić Muzeum Okręgowe znajdujące się w XVI-wiecznej kamienicy, rynek staromiejski czy Kolegiatę Wszystkich Świętych z XIV wieku (przebudowaną w wieku XVII). Pozostałe atrakcje to m.in. dawne Wzgórze Zamkowe (współcześnie bez zabudowy), liczne zabytkowe kamienice czy Sieradzki Park Etnograficzny. 

Wyznaczanie trasy