Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Siemianowic Śląskich

Informacje ogólne i położenie

Siemianowice Śląskie to miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim. Położone na Górnym Śląsku, na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Brynicą. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zamieszkiwane przez ok. 70 tysięcy ludzi i podzielone na 5 dzielnic. To regionalny ośrodek przemysłowy, edukacyjny i kulturalny.

Podróż samochodem

Przez Siemianowice Śląskie przebiega droga krajowa nr 94, która jest bezpłatną alternatywą dla autostrady A4 (miasto i autostradę dzieli ok. 20 km), prowadzi od Zgorzelca (granica z Niemcami), przez Legnicę, Wrocław, Opole, Bytom, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Kraków, Wieliczkę, Bochnię, Brzeszko, do Tarnowa. Pozostałe trasy w mieście to drogi lokalne. W Siemianowicach nie wyznaczono stref płatnego parkowania. Postój możliwy jest na parkingach miejskich, prywatnych, a także przed budynkami użyteczności publicznej.

Podróż pociągiem

Aktualnie Siemianowice Śląskie pozbawione są kolejowego ruchu pasażerskiego. Najbliższy dworzec znajduje się w Katowicach, ok. 10 kilometrów od miasta.

Podróż autobusem

W mieście nie ma dworca autobusowego i trudno o połączenia dalekobieżne. Najlepszym rozwiązaniem jest dojazd komunikacją miejską do Katowic, Sosnowca czy Chorzowa, skąd odjeżdżają autobusy do większości dużych polskich miast.

Podróż samolotem

Najbliżej położone lotnisko to Katowice Airport w Pyrzowicach, ok. 30 kilometrów od Siemianowic Śląskich. Port lotniczy obsługuje połączenia międzynarodowe (głównie Wizz Air i Ryanair) oraz lokalne – LOT do Warszawy.

Komunikacja miejska

Transport publiczny zapewnia Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, który swoim zasięgiem obejmuje większość miast regionu. Do Siemianowic dociera 28 linii autobusowych, komunikację wspomagają także 2 linie tramwajowe.

Bilet ważny w jednym mieście przez 15 minut kosztuje 3,20-3,50 zł, 2 miasta i 30 minut – 3,80-4 zł, trzy miasta i więcej, przez 60 minut – 4,8-5 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

W mieście znajduje się jeden z największych pałaców w Polsce (Pałac w Siemianowicach), a także mniejszy Pałac w Michałowicach. Inne ciekawe obiekty to XVIII-wieczny spichlerz, liczne zabudowania sakralne i willowe. Warto odwiedzić Muzeum Miejskie. Odpoczynek i rekreacja możliwe są w Parku Górnik, kompleksie leśnym Bażantarnia czy Lasku Bytkowskim. Działa tu również pole golfowe.

Wyznaczanie trasy