Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Siedlec

Informacje ogólne i położenie

Siedlce to miasto we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim. Położone na Południowym Podlasiu, nad rzekami Muchawka i Helenka. Miasto podzielone jest na 9 dzielnic i 19 osiedli, stanowi lokalny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturalny. Siedlce zamieszkiwane są przez ok. 76 tysięcy ludzi.

Podróż samochodem

Przez Siedlce przebiega droga krajowa nr 2 z Terespola (granica z Białorusią), przez Mińsk Mazowiecki, Warszawę, Poznań i Świecko i droga krajowa nr 63 na trasie Węgorzewo-Łomża-Siedlce-Łuków-Sławatycze (granica z Białorusią). Inne istotne trasy to drogi wojewódzkie – nr 696 do Węgrowa, na 698 do Terespola przez Janów Podlaski oraz nr 803 do Stoczka Łukowskiego.

W mieście wyznaczona została strefa płatnego parkowania, która obejmuje przede wszystkim obszar wokół Skweru Niepodległości. Obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.00. Postój do 30 minut kosztuje 1-1,5 zł, pierwsza godzina – 2-2,5 zł, druga godzina 2,4-2,9 zł, trzecia 2,8-3,3 zł, a czwarta i każda kolejna – 2-2,5 zł. Postój całodzienny to wydatek 17-18 zł.

Podróż pociągiem

Głównym dworcem miasta jest stacja Siedlce, mieszcząca się przy Placu Zdanowskiego. Znajdują się tam kasy biletowe. Obsługuje połączenia bezpośrednie do Białej Podlaskiej, Grodziska Mazowieckiego, Krakowa, Terespola, Warszawy oraz Mińska i Moskwy.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się pomiędzy ulicami Armii Krajowej, Sienkiewicza i Świętojańską. Zatrzymują się na nim autobusy z i do takich miejscowości jak Białystok, Elbląg, Gdańsk, Lublin, Mińsk Mazowiecki, Olsztyn, Ostrołęka czy Warszawa.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie to położony 100-120 kilometrów od Siedlec Port Lotniczy Chopina (Okęcie) w Warszawie. Obsługuje loty międzynarodowe oraz lokalne do Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia.

Komunikacja miejska

Transport publiczny zapewnia MPK Siedlce, obsługujące 36 linii autobusowych. Dotrzeć można nimi do wszystkich części miasta, a także do innych miejscowości powiatu siedleckiego (Kotuń, Suchożebry, Zbuczyn, Mokobody, Skórzec czy Mordy). Bilet normalny ważny na terenie Siedlec kosztuje 2,8-3 zł. Podróż do okolicznych gmin wymaga zakupu biletu na II lub III strefę. To wydatek 3,8-4,8 zł.

Atrakcje turystyczne

Wizytówką miasta są m.in. zespół pałacowo-ogrodowy z XVIII-wiecznym Pałacem Ogińskich, budynek Ratusza nazywany „Jackiem”, charakterystyczna katedra Niepokalanego Poczęcia NMP oraz liczne zabytki architektury sakralnej. W Ratuszu mieści się Muzeum Regionalne, w Siedlcach działa także teatr i galeria sztuki współczesnej. Odbywają się tu również cykliczne imprezy kulturalne.

Wyznaczanie trasy