Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Aberdeen

Informacje ogólne i położenie

Aberdeen to miasto w Wielkiej Brytanii, w północno-wschodniej Szkocji. Położone w hrabstwie Aberdeen, regionie Grampion, nad ujściem rzek Don i Dee do Morza Północnego (części Oceanu Atlantyckiego). Zamieszkiwane przez ok. 176 tysięcy ludzi. To ważny port rybacki, a także ośrodek przemysłowy (eksploatacja ropy naftowej, przemysł stoczniowy, maszynowy i chemiczny).

Podróż samochodem

W Szkocji obowiązują następujące ograniczenia prędkości: w terenie zabudowanym – do 30 mph (48 km/h), w terenie niezabudowanym – 60 mph (96 km/h) na drogach jednopasmowych i 70 mph (112 km/h) na drogach dwupasmowych (ekspresowych). Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy to 0,8 promila.

Prze miasto przebiega droga A90 prowadząca na północ i południe Szkocji (do Edynburga i Perth), A96 do Elgin i miast położonych na północnym zachodzie czy A944 na zachód. Aberdeen posiada własną obwodnicę, jednak drogi są często zakorkowane.

Część wyznaczonych miejsc postojowych przy ulicach zarezerwowana jest dla rezydentów, którzy wykupili roczne pozwolenie na parkowanie. Strefa ta obowiązuje w godzinach 8.00-22.00. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z parkingów miejskich poza ścisłym centrum miasta.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy Guild Street, w centrum miasta, niedaleko centrum handlowego Union Square. Lokalnym przewoźnikiem jest ScotRail. Obsługuje połączenia lokalne, a także do takich miast jak Londyn, Glasgow, Leeds, Edynburg, Newcastle czy York.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy także mieści się przy centrum handlowym Union Square. Połączenia do szkockich miast obsługują tacy przewoźnicy jak Scottish Citylink czy Megabus. Do Anglii i Walii (w tym do Londynu i lotniska Heathrow) kursują autobusy National Express, które przejeżdżają przez wiele innych miast.

Podróż samolotem

Port Lotniczy Aberdeen znajduje się 9 kilometrów na północ od centrum miasta. Obsługuje połączenia lokalne do Birmingham, Manchesteru czy Londynu, a także loty do miast irlandzkich i innych miast europejskich – Kopenhagi, Paryża czy Amsterdamu. Rocznie korzysta z niego ok. 2,7 mln pasażerów. Na lotnisko dotrzeć można pociągiem (do stacji Dyce, a stamtąd lotniskowym autobusem) lub bezpośrednio autobusem, także komunikacji miejskiej (linia 727).

Komunikacja miejska

Połączenia autobusowe wewnątrz miasta oraz okolicznych miejscowości obsługuje firma First Aberdeen. Do dyspozycji podróżnych są 24 trasy oznaczone numerycznie oraz kolorami. Kursują średnio co 10-25 minut. Linie nocne działają tylko w piątki i soboty. Bilet kosztuje 1,2-2,5 funta (w zależności od trasy).

Atrakcje turystyczne

Aberdeen nazywane jest Granitowym Miastem, ze względu na fakt, że wiele zachowanych zabytków wykonano właśnie z granitu. Na uwagę zasługują budynki uniwersyteckie z XV wieku czy katedra St. Machar z XIV wieku. Warto odwiedzić Muzeum Morskie i Galerię Sztuki. Mieszkańcy i turyści chętnie spacerują plażami Morza Północnego.

Wyznaczanie trasy