Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Rybnika

Informacje ogólne i położenie

Rybnik to miasto w południowej Polsce, położone w województwie śląskim, na Górnym Śląsku, Wyżynie Śląskiej, nad rzekami Ruda i Nacyna. Podzielone jest na 27 dzielnic. Miasto zamieszkuje ok. 140 tysięcy ludzi. To ważny ośrodek przemysłowy (kopalnie i elektrownia), kulturalny, sportowy i rekreacyjny regionu.

Podróż samochodem

Przez miasto przebiega autostrada A1, która docelowo ma połączyć północ z południem Polski, droga krajowa nr 78, którą dotrzeć można m.in. do Gliwic czy Zawiercia oraz drogi wojewódzkie nr 920, 925, 929, 935.

W godzinach szczytu mogą tworzyć się korki. Utrudnienia dotyczą przede wszystkim ulic. Mikołowskiej, Gliwickiej i Żorskiej. Obwodnica miasta powstaje, jednak ruch tranzytowy wciąż odbywa się głównymi ulicami.

Działa tu strefa płatnego parkowania. Obejmuje Plac Wolności oraz jego okolice. Postój przez jedną godzinę to koszt 2-2,5 zł, druga godzina – 2,2-3 zł, trzecia godzina – 2,5-3,5 zł, czwarta i kolejne – 2-2,5 zł. Do dyspozycji są także parkingi centralne i lokalne. Obowiązujące na nich stawki są nieco niższe, niż w strefie płatnego parkowania.

Podróż pociągiem

W Rybniku znajduje się 8 stacji i przystanków kolejowych. Najważniejszy z nich to dworzec Rybnik Główny przy ul. Dworcowej. Pociągi korzystają z 3 peronów, kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia m.in. do Białegostoku, Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic, Kołobrzegu, Łeby, Warszawy czy Wrocławia.

Podróż autobusem

Autobusy dalekobieżne zatrzymują się przy ul. 3 Maja. Są to połączenia m.in. do Bieska-Białej, Częstochowy, Katowic, Łodzi, Zakopanego i wielu innych regionów kraju. Kursy do Katowic obsługują także liczne busy.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się ok. 75 km od Rybnika. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z Warszawą.

Drugim najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Kraków-Balice, położony także ok. 115 km od miasta. To drugie największe lotnisko w Polsce, z którego rocznie korzysta ok. 3,5 mln pasażerów. Oferuje połączenia z wieloma europejskimi stolicami, a także lokalne – do Gdańska, Warszawy czy Poznania.

Komunikacja miejska

Rybnicka komunikacja miejska oparta jest wyłącznie na transporcie autobusowym. W sumie to ok. 40 linii (w tym dwie nocne), obsługiwane przez Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku. W zależności od strefy (wyróżnia się strefy 0, 1 i 2) bilet kosztuje 3,80-4,80 zł. Ulgowy jest o połowę tańszy. Bilet tygodniowy to wydatek 28-32 zł, a miesięczny – 90-110 zł.

Atrakcje turystyczne

Zwiedzając Rybnik warto zwrócić uwagę na charakterystyczną Bazylikę Św. Antoniego, klasycystyczny ratusz (dziś siedziba muzeum miejskiego) czy Zamek Piastowski (obecnie sąd rejonowy). Inne ciekawe obiekty to zabytkowa kopalnia „Ignacy” z tarasem widokowym (którą można zwiedzać) czy domy robotnicze nazywane familokami.

Miłośnicy przyrody i sportów wodnych nie mogą zapomnieć o Jeziorze Rybnickim, gdzie działa kilka klubów żeglarskich, a także o Parku Krajobrazowym Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich.

Wyznaczanie trasy