Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Rumi

Rumia jest miastem położonym na północy Polski, w województwie  pomorskim, ok. 12 km od Gdyni. Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Trójmiasta oraz w pobliżu Morza Bałtyckiego i Pojezierza Kaszubskiego sprawia, że Rumia jest miastem atrakcyjnym turystycznie. Oprócz tego w mieście znajduje się kilka dużych zakładów przemysłowych. Przez Rumię przechodzi droga krajowa nr 6 z Kołbaskowa do Łęgowa  Pruszcza Gdańskiego, skomunikowana z autostradą A1 poprzez węzeł Rusocin. Najbliższym portem lotniczym jest międzynarodowe lotnisko Rębiechowo w Gdańsku.

Podział administracyjny

Rumia jest podzielona na dzielnice: Stara Rumia, Biała Rzeka, Janowo, Lotnisko, Stara Piła, Szmelta, Zagórze. Dzielnice podzielone są na osiedla.

Transport miejski

Po Rumi można poruszać się autobusami. Funkcjonują linie dzienne i jedna linia nocna, oznaczona symbolem „N”. Transport publiczny jest obsługiwany przez przedsiębiorstwa komunikacyjne w Wejherowie i Gdyni. Bilet normalny kosztuje 2,8 – 3,3 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

Oferta połączeń kolejowych jest dość szczupła. Rumia jest połączona z Trójmiastem, Redą i Wejherowem poprzez Szybką Kolej Miejską. Poza tym zatrzymują się tu pociągi do Szczecina i na Hel. Dworzec PKP (stacja Rumia) znajduje się w centrum miasta, przy ul. Starowiejskiej i można do niego bez trudu dotrzeć komunikacją miejską. Oprócz stacji kolejowej Rumia w mieście znajduje się przystanek kolejowy Rumia Janowo, na którym zatrzymują się pociągi SKM.

W Rumi nie ma osobnego dworca autobusowego. Autobusy i busy przejeżdżające przez miasto zatrzymują się przy Dworcu PKP.

Zabytki i atrakcje

Rumia oferuje przede wszystkim wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Miasto otaczają lasy, w których wytyczone są szlaki piesze i rowerowe. Z Góry Makowca rozpościera się doskonały widok na okolicę. W odległości 9 km od Rumi znajduje się plaża w Rewie. Interesująca jest kaktusiarnia i mini ZOO, należące do prywatnych właścicieli i udostępnione do zwiedzania. W kościele Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych odbywają się koncerty i festiwale organowe z udziałem wirtuozów z całej Europy.

Wyznaczanie trasy