Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Rudy Śląskiej

Informacje ogólne i położenie

Ruda Śląska to miasto w południowej Polsce, położone na Wyżynie Śląskiej, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim. Podzielone jest na 11 dzielnic. Zamieszkuje je ponad 140 tysięcy ludzi. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Znajdują się tu kopalnie węgla kamiennego, elektrownia oraz huta.

Podróż samochodem

Ruda Śląska jest dobrze skomunikowana zwłaszcza z innymi miastami wchodzącymi w skład GOP. Poruszanie się samochodem po południowej części Polski ułatwia autostrada A4 (część trasy europejskiej E40), prowadząca aż do Niemiec.

Przez miasto przebiegają także droga wojewódzka 902 (Katowice-Ruda Śląska-Zabrze) czy 925 (Rybnik-Ruda Śląska-Bytom). W Rudzie Śląskiej nie zostały wyznaczone strefy płatnego parkowania. Postój na publicznych miejscach parkingowych jest więc bezpłatny. Możliwy jest jednak wyłącznie na oznaczonych miejscach. W przeciwnym wypadku grozi odholowanie pojazdu, co wiąże się z wysoką opłatą.

Podróż pociągiem

W mieście znajdują się 2 dworce kolejowe – Ruda Chebzie (brak kas biletowych, połączenia oferowane przez Koleje Śląskie – Gliwice, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa) oraz Ruda Śląska (czynne kasy biletowe, połączenia Kolei Śląskich – Gliwice, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa). Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z usług InterRegio do Wrocławia i Katowic.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się ok. 30 km od Rudy Śląskiej. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z Warszawą.

Komunikacja miejska

Po Rudzie Śląskiej poruszać można się 27 liniami autobusowymi (obsługiwanymi przez wielu przewoźników). Docierają do wszystkich dzielnic oraz oferują połączenia do innych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Dodatkowo skorzystać można z 5 linii tramwajowych – także do Gliwic, Katowic, Bytomia i Zabrza.

Bilet ważny w jednym mieście przez 15 minut kosztuje 3,20-3,50 zł, 2 miasta i 30 minut – 3,80-4 zł, trzy miasta i więcej, przez 60 minut – 4,8-5 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

Odwiedzając Rudę Śląską warto zobaczyć m.in. zabytkowe osiedle robotnicze Kaufhaus, liczne zabytki sakralne (w tym charakterystyczne Sanktuarium Św. Józefa czy kościół św. Pawła). Na uwagę zasługują również Pałacyk Donnersmarcków, zabudowania kopalni (w tym wieża wyciągowa). Wśród instytucji kulturalnych należy wspomnieć o Muzeum Miejskim czy Muzeum PRL.

Wyznaczanie trasy