Mapa Raciborza
Racibórz jest miastem położonym w południowo – zachodniej części Polski, w województwie śląskim, nad rzeką Odrą, niedaleko granicy z Czechami. Jest jedną z historycznych stolic Górnego Śląska. Ma blisko 60 tys. mieszkańców. Racibórz jest ośrodkiem przemysłu i handlu. Rozwija się tu przemysł maszynowy, chemiczny, meblowy i spożywczy. Stanowi ważny węzeł kolejowy i drogowy. Przez miasto przechodzi droga krajowa nr 45 Chałupki – Złoczew oraz drogi wojewódzkie nr 416, 915, 916, 917, 919 i 935. Racibórz posiada również kilka interesujących zabytków, w tym średniowieczny Zamek Piastowski.
Podział administracyjny
Racibórz jest podzielony na 11 dzielnic: Centrum, Nowe Zagrody, Ocice, Stara Wieś, Miedonia, Ostróg, Markowice, Płonia, Brzezie, Sudół, Studzienna, Obora.
Transport miejski
Po Raciborzu można poruszać się autobusami. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Linie oznaczone symbolem SN to linie kursujące w soboty, niedziele i święta. Cena biletu jednorazowego, normalnego w granicach administracyjnych Raciborza wynosi 2,6 – 3,2 zł. Na bilety poza granicami Raciborza obowiązują osobne ceny. Aktualne taryfy można znaleźć na stronie http://pk-raciborz.pl.
Dworce kolejowe i autobusowe
Racibórz posiada dobrze rozwiniętą sieć połączeń kolejowych. Za Raciborza kursują pociągi do Rybnika, Katowic, Chałupek (granica z Czechami), Bohumina (Czechy), Wrocławia i Kędzierzyna – Koźle. Dworzec PKP znajduje się u zbiegu ulic Kolejowej i Pocztowej. Można do niego dotrzeć komunikacją miejską. Oprócz tego w dzielnicy Markowice znajduje się przystanek kolejowy Racibórz Markowice, na którym zatrzymują się pociągi osobowe.
Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Pocztowej, niedaleko dworca PKP. Obsługuje połączenia lokalne i międzymiastowe do: Gliwic, Kędzierzyna – Koźle, Chałupek, Kietrza, Wodzisławia Śląskiego, Wrocławia i Zakopanego.
Zabytki i atrakcje
Najbardziej znanym zabytkiem Raciborza jest Zamek Piastowski wraz z Parkiem Zamkowym i pozostałościami murów obronnych. W mieście znajduje się wiele interesujących zabytków sakralnych: kościół farny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół św. Jakuba, kościół św. Mikołaja, kościół św. Jana Chrzciciela. W dawnym kościele św. Ducha mieści się obecnie Muzeum Miejskie z grobowcami książąt raciborskich w dawnym prezbiterium, unikatową kolekcją zabytków starożytnego Egiptu oraz równie ciekawą ekspozycją „Dawne techniki dentystyczne”. Na Rynku znajduje się późnobarokowa Kolumna Maryjna. Zachowały się również fragmenty murów miejskich z oryginalną, renesansową Basztą Więzienną. Ozdobą Raciborza jest piękny Park im. Miasta Roth. Kilka kilometrów od centrum Raciborza, w kierunku Gliwic, znajduje się rezerwat leśno – stawowy Łężczok.