Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Puław

Puławy są miastem położonym w południowo – wschodniej części Polski, w województwie lubelskim, nad rzeką Wisłą, w połowie drogi między Lublinem a Radomiem. Mają blisko 50 tys. mieszkańców. Puławy są miastem przemysłowym. Znajdują się tu Zakłady Azotowe, funkcjonuje specjalna strefa ekonomiczna i park technologiczny. Ważną rolę odgrywa turystyka. To właśnie w Puławach założono pierwsze polskie muzeum. Wraz z Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem Puławy tworzą tzw. trójkąt turystyczny. Przez miasto przechodzi droga krajowa nr 12 z Łęknicy (granica z Niemcami) do Dorohuska (granica z Ukrainą) oraz drogi wojewódzkie nr 801, 824 i 847. W Puławach znajduje się nowoczesny port rzeczny z przystanią dla jachtów i łodzi.

Podział administracyjny

Puławy są podzielone na osiedla, których jest 33.

Transport miejski

Po Puławach można poruszać się autobusami. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Obszar obsługiwany przez komunikację publiczną jest podzielony na strefy: miejską oraz podmiejskie I, II i III. Cena biletu zależy od ilości przejechanych stref. Bilet jednorazowy, normalny w strefie miejskiej kosztuje 2,2 – 2,7 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec Główny PKP Puławy Miasto znajduje się przy al. Partyzantów. Można do niego dotrzeć komunikacją miejską. Puławy posiadają połączenia z Warszawa, Bydgoszczą, Zamościem, Szczecinem, Lublinem i Dorohuskiem (granica z Ukrainą).

Dworzec autobusowy w Puławach znajduje się przy ul. Lubelskiej 9. Obsługuje połączenia lokalne oraz połączenia do kilku większych miast: Warszawy, Łodzi, Radomia, Piotrkowa Trybunalskiego, Zamościa, Lublina, Wrocławia, Poznania, Torunia i Kłodzka.

Zabytki i atrakcje

Puławy słyną przede wszystkim z zespołu parkowo – pałacowego Czartoryskich. Część klasycystycznego pałacu jest udostępniona do zwiedzania, jako Muzeum Czartoryskich w Puławach. Pałac otacza park krajobrazowy założony przez Lubomirskich i przebudowany na przełomie XVIII i XIX w. przez Izabelę Czartoryską na park w stylu angielskim. W tym samym czasie w parku powstał zespół budowli, które przetrwały do dziś. Najsłynniejsza jest Świątynia Sybilli, w której Izabela Czartoryska założyła pierwsze w Polsce muzeum. Inne obiekty to: Dom Gotycki, Kościół Wniebowzięcia NMP, Pałac Marynki, Brama Rzymska, Domek Grecki i Domek Żółty.

Wyznaczanie trasy