Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Pruszkowa

Pruszków jest miastem położonym w centralnej części Polski, w województwie mazowieckim, w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy. Ze względu na bliskość stolicy w Pruszkowie dynamicznie rozwija się przemysł i branża usługowa. Przez miasto przebiega autostrada A2 oraz drogi wojewódzkie nr 718 i 701 do Ożarowa Mazowieckiego, nr 719 Warszawa – Żyrardów. W odległości ok. 12 km znajduje się międzynarodowe lotnisko Okęcie.

Podział administracyjny

Pruszków jest podzielony na dzielnice: Śródmieście, Tworki, Bąki, Gąsin, Malichy, Ostoja, Wyględówek i Żbików oraz osiedla: Staszica, Parkowe, Prusa.

Transport miejski

Komunikację miejską w Pruszkowie obsługują 4 linie autobusowe, oznaczone cyframi 1- 4. Cena biletu normalnego, jednorazowego wynosi 3 – 3, 6 zł. Funkcjonuje również linia nocna, obsługiwana przez ZTM Warszawa, w której można skorzystać z biletu czasowego lub jednoprzejazdowego.

Dworce kolejowe i autobusowe

Przez Pruszków przebiegają linie kolejowe Katowice – Warszawa i Warszawa – Grodzisk Mazowiecki. Z Pruszkowa trasę rozpoczyna szybka kolej miejska Pruszków – Otwock. Dworzec PKP znajduje się przy ul. Henryka Sienkiewicza. Zatrzymują się przy nim autobusy komunikacji miejskiej.

W Pruszkowie nie ma osobnego dworca autobusowego. Najbliższy dworzec PKS znajduje się w Warszawie.

Zabytki i atrakcje

W Pruszkowie znajduje się kilka ciekawych obiektów zabytkowych: budynek dworca kolejowego, zespół dworski Potulickich, pałacyk „Sokoła”, willa Orleówka, zespół ogrodniczy Hosera, kompleks dawnych Zakładów Napraw Taboru Kolejowego. Do najważniejszych zabytków sakralnych należą: kościół św. Kazimierza, kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i kościół Przemienienia Pańskiego w Tworkach. Przy ul. Lipowej znajduje się bardzo dobrze zachowany cmentarz żydowski.

Wyznaczanie trasy