Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Poronina

Informacje ogólne i położenie

Poronin to wieś w województwie małopolskim, na Podhalu. Położona jest 7 kilometrów od Zakopanego. Tradycyjnie za części miejscowości uznaje się Jasionkówkę, Kośne Hamry, Majerczykówkę i Stasikówkę. Poronin zamieszkiwany jest przez ok 3,5 tys. mieszkańców.

To popularna miejscowość turystyczna leżąca na trasie do Zakopanego. Jej podstawową zaletą jest bliskość Tatr, mimo że sama nie ma do zaoferowania zbyt wielu atrakcji turystycznych. Poronin jest dobrze połączony z innymi częściami Polski.

Podróż samochodem

Do Poronina prowadzi znana większości kierowców Zakopianka, czyli droga łącząca Kraków ze stolicą polskich Tatr. Przez miejscowość przebiega ostatni, najmniej dogodny fragment tej trasy, czyli droga krajowa nr 47 – wąska i często zatłoczona.

Z jednej strony bezpośrednie połączenie z największym miastem południowej Polski to duże udogodnienie, ale w sezonie turystycznym wiąże się to nawet z wielokilometrowymi korkami.

Podróż autobusem

Z tego samego względu do Poronina dotrzeć można wieloma środkami transportu udającymi się w stronę Zakopanego. W miejscowości zatrzymują się autobusy PKS, prywatnych przewoźników, a także busy.

Podróż pociągiem

Na tamtejszej stacji kolejowej (przy ul. Piłsudskiego) zatrzymuje się pociąg relacji Kraków-Zakopane, a w kasach możliwy jest zakup biletów.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się ok. 70 km od Poronina – w słowackim mieście Poprad, z którego do Zakopanego odjeżdżają liczne autobusy i busy.

Atrakcje turystyczne

Największą zaletą Poronina jest jego położenie blisko popularnego wśród turystów Zakopanego oraz Tatr. Miejscowość traktowana jest przede wszystkim jako baza wypadowa. Prowadzą stąd liczne szlaki piesze i rowerowe.

W Poronina znajdziemy także stoki narciarskie, ale przygotowane raczej dla początkujących. W lipcu każdego roku w miejscowości organizowana jest impreza „Poroniańskie Lato”, dzięki której turyści mogą zapoznać się ze sztuką regionalną.

Wyznaczanie trasy