Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Pogorzelicy

Informacje ogólne i położenie

Pogorzelica to wieś w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, wchodząca w skład gminy Rewal. Położona jest na Wybrzeżu Trzebiatowskim, nad Morzem Bałtyckim oraz jeziorem Liwia Łuża. Zamieszkiwana jest przez nieco ponad 100 mieszkańców, a jej układ tworzy 15 ulic. To miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem morskim.

Podróż samochodem

Aby dojechać do Pogorzelicy, należy skierować się na pobliskie Niechorze (częściej wymieniane na znakach drogowych). Miejscowości leżą obok siebie. W zależności od miejsca rozpoczęcia podróży, warto skierować się kolejno na Szczecin, Kamień Pomorski, Pobierowo, Rewal i Niechorze. Od strony Kamienia Pomorskiego prowadzą drogi nr 107 oraz 102.

Możliwe jest także pokonanie trasy Szczecin, Goleniów, Gryfice, Cerkwica i Niechorze. W drugim przypadku od strony Gryfic prowadzi droga na 110. Przez Pogorzelicę przebiega droga powiatowa nr 0105Z biegnąca od Niechorza.

W samej miejscowości ruch samochodowy jest umiarkowany, także w sezonie. Ewentualne utrudnienia możliwe są w przypadku podróży wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Na trasie znajduje się kilka popularnych kurortów turystycznych.

Podróż autobusem

W sezonie wakacyjnym bywają bezpośrednie połączenia autobusowe z miejscowościami wchodzącymi w skład gminy Rewal. Jeśli nie do samej Pogorzelicy, to do pobliskiego Niechorza.

Poza miesiącami wakacyjnymi konieczne jest dojechanie do Szczecina, Gryfic lub Kamienia Pomorskiego, skąd kursują autobusy PKS Szczecin lub PKS Gryfice, zatrzymujące się także w Pogorzelicy. Kursują przynajmniej kilka razy dziennie.

Podróż pociągiem

Przez Pogorzelicę nie przebiega linia kolejowa (nie licząc kolejki wąskotorowej), więc bezpośredni dojazd samochodem nie jest możliwy. Najbliższe dworce kolejowe, na których zatrzymują się pociągi z wielu miast Polski, znajdują się w Szczecinie, Gryficach i Kamieniu Pomorskim. Podróż należy kontynuować wspomnianymi autobusami PKS lub prywatnymi busami.

Atrakcje turystyczne

Największą atrakcją Pogorzelicy jest kąpielisko z piaszczystą plażą zajmującą 100 metrów linii brzegowej. Znajduje się tu również jezioro Liwia Łuża, które oddziela Pogorzelicę od Niechorza. To rezerwat ornitologiczny, w którym żyją np. dzikie łabędzie.

Wokół jeziora wyznaczono szlak turystyczny Szlak Liwiej Łuży, który prowadzi przez Niechorze i Skalno. Pogorzelica otoczona jest borem sosnowym. W miejscowości działa dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, z którego kursuje kolejka do innych miejscowości gminy Rewal.

Wyznaczanie trasy