Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Płocka

Informacje ogólne i położenie

Płock to miasto w województwie mazowieckim, położone na Pojezierzu Dobrzyńskim, w Kotlinie Kłodzkiej. Zamieszkiwane jest przez ok. 124 tysiące ludzi. Miasto podzielone jest na 23 osiedla. Płock jest portem rzecznym, a także ważnym ośrodkiem przemysłowym (rafineria), naukowym i kulturalnym regionu.

Podróż samochodem

W Płocku krzyżują się dwie drogi krajowe – nr 60 na trasie Łęczyca-Ostrów Mazowiecka i nr 62 na trasie Strzelno-Siemiatycze oraz drogi wojewódzkie – nr 559, 562, 567, 575. Podróżując drogą krajową nr 60 dotrzeć można (40 kilometrów na południe od miasta) do węzła autostrady A1 (łączącej północ z południem Polski).

W godzinach szczytu mogą występować zatory. W mieście nie funkcjonują strefy płatnego parkowania, choć są planowane. Aktualnie postój możliwy jest na bezpłatnych parkingach miejskich.

Podróż pociągiem

Najważniejsza stacja kolejowa w mieście to Płock. Mieści się na os. Dworcowa, 3 kilometry od centrum. Składa się z dwóch peronów. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje bezpośrednie połączenia z m.in. Kutnem, Warszawą czy Sierpcem.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy także znajduje się na os. Dworcowa. Obsługuje połączenia z wieloma polskimi miastami, w tym do Białegostoku, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Kalisza, Kołobrzegu, Koszalina, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wrocławia czy Zakopanego.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie to położony 120 kilometrów od Płocka Port Lotniczy Chopina (Okęcie) w Warszawie. Obsługuje loty międzynarodowe oraz lokalne do Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia.

Komunikacja miejska

Płocka komunikacja miejska opiera się wyłącznie na połączeniach autobusowych. Podróżni mogą podróżować 42 liniami miejskimi i podmiejskimi oraz 2 nocnymi. Płock i okolice podzielone są na strefy, a w każdej z nich obowiązuje inna opłata. Ceny biletów na obszarze miejskim – jednorazowy – 2,8-3 zł, 60-minutowy – 3,4-3,6 zł, dobowy – 8,4-9 zł.

Atrakcje turystyczne

Odwiedzając Płock warto zobaczyć m.in. Bazylikę katedralną z XIII wieku, gotycki zamek książąt mazowieckich z XIV wieku, Stary Rynek czy Świątynię Miłosierdzia i Miłości – katedrę mariawicką.

Na uwagę zasługuje również ogród zoologiczny, amfiteatr czy 350-metrowe molo na Wiśle. Wśród instytucji kulturalnych warto wyróżnić Teatr Dramatyczny, Muzeum Mazowieckie czy Muzeum Św. Faustyny.

Wyznaczanie trasy