Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Piwnicznej-Zdroju

Informacje ogólne i położenie

Piwniczna-Zdrój to miasto w województwie małopolskim, położone nad rzeką Poprad. W skład gminy wchodzi 6 sołectw: Kokuszka, Głębokie, Młodów, Wierchomla i Łomnica-Zdrój. Miejscowość zamieszkiwana jest przez ok. 6 tysięcy mieszkańców. Znana jest przede wszystkim z wydobywanej tutaj wody mineralnej „Piwniczanka”.

W miejscowości działa sanatorium, hotel, ośrodki wypoczynkowe oraz liczne kwatery prywatne.

Podróż samochodem

Przez miasto biegnie droga krajowa nr 87, która łączy Nowy Sącz z dawnym polsko-słowackim przejściem granicznym Piwniczna-Zdrój-Mnisek nad Popradom. Do Piwnicznej dotrzeć można przejeżdżając częścią Zakopianki (drogą ekspresową S7), skręcając w miejscowości Lubień i kierując się na Mszanę Dolną oraz Stary Sącz.

Ze względu na częste zatory na trasie do Zakopanego, można także z Krakowa skierować się na Wieliczkę, Bochnię, Limanową i Nowy Sącz, omijając Zakopiankę.

Podróż autobusem lub pociągiem

Do Piwnicznej docierają również autobusy PKS oraz innych przewoźników (większość przejeżdża przez Nowy Sącz). W mieście działa stacja kolejowa, na której zatrzymują się i odjeżdżają pociągi z Krynicy, Krakowa, Tarnowa. Po miejscowości i najbliższych okolicach kursują prywatne busy.

Podróż samolotem

Najbliższy pasażerski port lotniczy znajduje się w słowackim mieście Poprad, oddalonym od Piwnicznej o ok. 60 km.

Atrakcje turystyczne

Piwniczna-Zdrój doceniana jest przede wszystkim przez kuracjuszy odwiedzających tamtejsze sanatorium oraz pijalnię wód mineralnych, w której „Piwniczankę” można pić prosto ze źródła. Dużą atrakcją jest spływ doliną Popradu, liczne trasy piesze, rowerowe i konne.

W mieście działa również regionalne muzeum prezentujące historię Piwnicznej, a także unikalne zbiory – dawnego sprzętu domowego, narzędzi, strojów ludowych oraz nart.

Wyznaczanie trasy