Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Piotrkowa Trybunalskiego

Informacje ogólne i położenie

Piotrków Trybunalski to miasto w centralnej Polsce, w województwie łódzkim, położone na Równinie Piotrkowskiej. Zamieszkiwane jest przez ok 77 tysięcy ludzi. Stanowi regionalny ośrodek przemysłowy, logistyczny, kulturalny, edukacyjny i sportowy. To także ważny węzeł komunikacyjny w skali kraju.

Podróż samochodem

Przez Piotrków Trybunalski przebiega autostrada A2, która stanowi fragment obwodnicy miasta. Prowadzi ona od Gdańska, przez Toruń, Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowę i Cieszyn (granica z Czechami).

Inne ważne trasy to droga krajowa nr 8 (część trasy europejskiej E67), biegnąca od granicy z Niemcami, przez Kudowę-Zdrój, Wrocław, Piotrków Trybunalski, Warszawę, Białystok i Budzisko (granica z Litwą); droga krajowa nr 12 – od granicy z Niemcami w Łęknicy, przez Leszno, Kalisz, Piotrków Trybunalski, Radom, Lublin, Chełm, Dorohusk (granica z Ukrainą) i droga krajowa nr 91 przebiegająca przez Częstochowę, Radomsko, Piotrków Trybunalski i Głuchów

Przez miasto przebiega również droga wojewódzka nr 716 prowadząca do Koluszek. Piotrków Trybunalski posiada dwie obwodnice – północno-zachodnią i wschodnią. Wyznaczona została strefa płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00. Postój do 20 minut kosztuje 1-1,5 zł, 40 minut – 2,5-3 zł, pierwsza godzina – 3-3,5 zł, druga – 3,2-3,7 zł, trzecia – 3,4-3,9 zł, a czwarta i każda kolejna – 3-3,5 zł.

Podróż pociągiem

Najważniejsza stacja to Piotrków Trybunalski, mieszcząca się przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej. Znajdują się tam czynne kasy biletowe. Obsługuje połączenia z takimi miastami jak Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kołobrzeg, Kraków, Łódź, Rzeszów, Słupsk, Warszawa, Wisła, Wrocław czy Zakopane.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Wolborskiej. Zatrzymują się na nim autobusy do i z takich miast jak Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Busko-Zdrój, Chojnice, Ciechocinek, Gdańsk, Kalisz, Katowice, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Świnoujście, Warszawa czy Wrocław.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Łódź-Lublinek, położony ok. 40 kilometrów od Piotrkowa Trybunalskiego. Rocznie korzysta z niego ok. 460 tysięcy pasażerów. Obsługuje wyłącznie połączenia międzynarodowe (Ryanair do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch i Norwegii; SAS do Kopenhagi oraz Sun D'or sezonowo do Tel Awiwu).

Komunikacja miejska

Transport publiczny zapewnia 10 linii autobusowych obsługiwanych przez MZK Piotrków Trybunalski. Pojazdy miejskie oznaczone są cyframi, a przewoźnicy prywatni – literami (B, J, Z). Bilet normalny ważny na terenie miasta kosztuje 2,2-2,5 zł, a do gmin Grabica i Wola Krzysztoporska – 2,6-3 zł.

Atrakcje turystyczne

W Piotrkowie Trybunalskim warto odwiedzić Stare Miasto z rynkiem otoczonym klasycystycznymi kamienicami, fragmentami murów miejskich oraz Zamkiem Królewskim z XVI wieku, który współcześnie jest siedzibą muzeum.

Podziwiać można również Wielką Synagogę z XVIII wieku (współcześnie biblioteka), cerkiew, inne zabytki architektury sakralnej czy 50-metrową wieżę wodną. Aktywny odpoczynek możliwy jest w parku miejskim z ogrodem botanicznym czy na Szlaku Rekreacyjnym Rzeki Pilicy, czyli pieszej trasie w rejonie środkowego odcinka rzeki.

Wyznaczanie trasy