Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Piły

Informacje ogólne i położenie

Piła to miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Krajeńskiego, nad rzeką Gwdą. Zamieszkiwane jest przez ok. 75 tysięcy ludzi i podzielone jest na 9 osiedli. To istotny ośrodek gospodarczy, edukacyjny, kulturalny, sportowy i turystyczny regionu.

Podróż samochodem

Przez Piłę przebiega droga krajowa nr 10, na trasie której leżą m.in. Szczecin, Stargard Szczeciński, Piła, Bydgoszcz, Toruń i Płońsk oraz droga krajowa nr 11 z Kołobrzegu, przez Koszalin, Piłę, Poznań i Bytom. Miasto przecinają również drogi wojewódzkie – nr 179 do Rusinowa, nr 180 do Trzcianki i Wielenia oraz nr 188 do Człuchowa. Piła posiada własną obwodnicę (fragmenty wspomnianych dróg krajowych), a także obwodnicę wewnętrzną, która omija ścisłe centrum.

W mieście wyznaczona została strefa płatnego parkowania. Postój do jednej godziny kosztuje 1-1,5 zł, druga godzina – 1,2-1,7 zł, trzecia – 1,4-1,9 zł, czwarta – 1-1,5 zł.

Podróż pociągiem

Najważniejszy dworzec kolejowy to Piła Główna, który mieści się przy ul. Zygmunta Starego 1. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia bezpośrednie do takich miast jak Bydgoszcz, Chojnice, Gdynia, Katowice, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Poznań, Przemyśl i Szczecin oraz pośrednie do Wrocławia, Warszawy, Rzeszowa czy Gliwic.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Kwiatowej. Zatrzymują się na nim autobusy do takich miejscowości jak Kudowa-Zdrój, Poznań, Słupsk, Ustka, Wrocław, Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Katowice, Kołobrzeg, Kraków, Szczecin czy Warszawa.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie to Port Lotniczy Bydgoszcz (ok. 90 km od Piły), obsługujący połączenia międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy.

Komunikacja miejska

Transport miejski oparty jest na połączeniach autobusowych obsługiwanych przez MZK Piła. To 27 linii autobusowych, z których 3 kursują także do innych miejscowości powiatu pilskiego. Bilet normalny kosztuje 2,7-3 zł (tańszy w weekendy – 2,3-2,5 zł), a przejazd linią podmiejską – 3,5-4,5 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

W Pile podziwiać można wiele budowli sakralnych z przełomu XIX i XX wieku. Znajduje się tu także dom narodzin Stanisława Staszica. Na przedmieściach zachowały się zabudowania wiejskie z XIX wieku. Wypoczynek i rekreacja możliwe są w parku miejskim, parku na wyspie, na licznych szlakach pieszych i rowerowych, a także nad jeziorami (niektóre pełnią rolę kąpielisk).

Wyznaczanie trasy