Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Piekar Śląskich

Piekary Śląskie to miasto położone w południowej części Polski, w województwie śląskim, nad rzeką Brynicą, w granicach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, ok. 20 km od Katowic. Ma blisko 60 tys. mieszkańców. Piekary Śląskie są ośrodkiem wydobycia węgla kamiennego i ważnym miejscem kultu religijnego – znajduje się tu Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej i Kalwaria Piekarska. Przez miasto przechodzi autostrada A1, droga krajowa nr 94 Zgorzelec – Kraków oraz droga wojewódzka nr 911 Bytom – Świerklaniec. W odległości 20 km od Piekar Śląskich znajduje się międzynarodowe lotnisko Katowice – Pyrzowice.

Podział administracyjny

Piekary Śląskie są podzielone na 7 dzielnic: Centrum, Kozłowa Góra, Szarlej, Brzozowice, Kamień, Brzeziny Śląskie, Dąbrówka Wielka.

Transport miejski

Po Piekarach Śląskich można poruszać się autobusami. Nie funkcjonuje komunikacja nocna. Komunikację publiczną obsługuje KZK GOP. Autobusy kursują w granicach miasta oraz dojeżdżają do miast i gmin sąsiadujących. Obowiązuje system strefowo – czasowy, tzn. cena biletu zależy od ilości miast lub gmin, przez które odbywa się przejazd lub od czasu, jaki upływa od momentu skasowania biletu. Cena biletu jednorazowego, normalnego w granicach jednego miasta lub gminy na przejazd jedną linią lub przez 15 minut od momentu skasowania, z możliwością przesiadek wynosi 3,2 – 3,8 zł. Dokładne informacje na temat taryf, rozkłady jazdy i mapki komunikacyjne można znaleźć na stronie: www.kzkgop.com.pl.

Dworce kolejowe i autobusowe

Jeżeli chodzi o komunikację kolejową przez Piekary Śląskie przechodzą jedynie linie towarowe. Najbliższy dworzec kolejowy obsługujący linie pasażerskie znajduje się w Bytomiu.

Dworzec autobusowy znajduje się na os. Wieczorka przy ul. Papieża Jana Pawła II. Dworzec jest jednocześnie przystankiem początkowo - końcowym kilku linii autobusów miejskich. Oferta połączeń autobusowych jest dość szczupła. Linie obsługiwane przez PKS kursują do Bytomia, Zawiercia, Katowic i Częstochowy.

Zabytki i atrakcje

W Piekarach Śląskich znajduje się sanktuarium maryjne z cudownym obrazem Matki Boskiej Piekarskiej, przechowywanym w Bazylice Najświętszej Marii Panny. W skład sanktuarium wchodzi Kalwaria Piekarska wzniesiona na wzgórzu Cerekwica.Inne interesujące obiekty sakralne to: kościół św. Piotra i Pawła, kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. Cennym zabytkiem jest zespół budynków obecnego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgicznego przy ul. Bytomskiej. Zachowały się budynki dawnej mykwy i żydowskiego domu modlitwy. Innymi interesującymi obiektami są: budynek Miejskiego Domu Kultury, zabudowania dawnej kopalni węgla kamiennego „Julian”, dawna drukarnia Teodora Haneczka specjalizująca się w druku śpiewników, modlitewników i czasopism, zabudowania byłego folwarku Donnersmarcków z XVIII w., budynek magistratu i cmentarz parafialny z kaplicą Nerlichów.

Wyznaczanie trasy