Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Peru

Informacje ogólne i położenie

Peru to państwo położone w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. To trzecie największe państwo kontynentu, zamieszkiwane przez 29,5 mln ludzi. Graniczy od północnego-zachodu z Ekwadorem, od północnego-wschodu z Kolumbią, od wschodu z Brazylią i Boliwią, a od południa z Chile.

Państwo podzielone jest na 25 regionów oraz jedną osobną prowincję, obejmującą stolicę kraju, Limę. Miasto zamieszkiwane jest przez ok. 9,5 mln ludzi. Inne duże miasta w Peru to Trujillo (905 tys. mieszkańców), Arequipa (880 tys.), Chiclayo (780 tys.) czy Piura (500 tys.).

Podróż samochodem

Kraj posiada gęstą sieć dróg, która w sumie obejmuje 86 tysięcy kilometrów tras, z czego około połowa to drogi utwardzane. Dużą rolę odgrywa Autostrada Panamerykańska, która w sumie mierzy niemal 27 tysięcy kilometrów i łączy Amerykę Południową z Północną. Przebiega wzdłuż niemal całego wybrzeża Peru.

Inne ważne drogi krajowe to autostrady Longitudinal de la Sierra – przebiegająca z północy na południe kraju, bardziej centralnie, niż droga panamerykańska czy trasa Carretera Central Lima-Pucallpa, kończąca się niemal w sercu dżungli. Większość interesujących miejsc w Peru znajduje się w górach, gdzie drogi bywają wąskie i niebezpieczne.

Podróż autobusem

W Peru działa wielu przewoźników, którzy oferują bogatą siatkę połączeń. Wiele tras dotyczy dużych odległości, na których pokonanie trzeba zarezerwować nawet kilkanaście godzin. Autobusy odjeżdżają przede wszystkim z dużych miejscowości.

Przewoźnicy oferują bardzo zróżnicowane ceny oraz różny standard pojazdów. Na najdłuższych trasach lepiej zapłacić nieco więcej, by podróżować w bardziej komfortowych warunkach. Warto upewnić się, ile czasu będzie trwał kurs. Informacje podane w rozkładach zazwyczaj nie są precyzyjne i mogą się różnić kilka godzin od rzeczywistości.

Podróż samolotem

Największe lotnisko to port Lima-Jorge Chavez, które odpowiada za ok. 98 procent lotów międzynarodowych docierających do i wylatujących z Peru. Lokalne linie lotnicze to m.in. LAN Peru, LC Busre, Peruhian Airlines, Star Peru czy TACA Peru.

Siatka połączeń z głównego portu lotniczego obejmuje także kierunki europejskie – np. Madryt, Amsterdam czy Londyn. To bez wątpienia najdroższy środek transportu lokalnego, ale umożliwia skrócenie podróży z nawet kilkunastu do 1-2 godzin.

Inne środki transportu

Peruwiańska kolej to zaledwie ok. 2000 km torów na dwóch głównych trasach – FCCA, czyli z Limy, przez Andy, do Huancayo lub FCS – od wybrzeża do miejscowości Cusco i Punto. Praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z busów, które poruszają się po większości miast i ich okolicach. To forma wspólnej taksówki, która porusza się po dużym obszarze, a podróżni mogą wsiadać i wysiadać we wskazanych miejscach.

Atrakcje turystyczne

Warta zobaczenia jest Lima, czyli stolica kraju, w którym znajdują się liczne zabytki architektury sakralnej z XVI-XVIII wieku. Nieopodal leży Pachacamac, czyli stanowisko archeologiczne z ruinami świątyń dawnych kultur. Symbolem Peru jest jednak przede wszystkim Machu Picchu, czyli najlepiej zachowane miasto Inków czy Cuzco z budowlami pamiętającymi początki tej osady, czyli XII wiek.

Turyści doceniają również piękne plaże na wybrzeżu Pacyfiku. W pobliżu samej Limy wypoczywać można na obszarze o długości kilkudziesięciu kilometrów. Nieco mniej dostępne, choć warte zobaczenia, jest jezioro Titicaca – największy akwen wysokogórski świata. Bogatą przyrodę podziwiać można także w rejonie Montanii, która położona jest w dorzeczu Amazonki i obejmuje las równikowy.

Wyznaczanie trasy