Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Pabianic

Informacje ogólne i położenie

Pabianice to miasto w województwie łódzkim, wchodzące w skład aglomeracji łódzkiej. Zamieszkiwane przez ok. 68 tysięcy ludzi, podzielone na 17 dzielnic i osiedli. To regionalny ośrodek przemysłowy (przemysł lekki, chemiczny, spożywczy czy elektromaszynowy).

Podróż samochodem

Przez Pabianice przebiega droga krajowa nr 71 na trasie Stryków, Zgierz, Pabianice, Rzgów; droga krajowa nr 14 z Wrocławia, przez Sieradz, Pabianice, Łódź, Łowicz oraz droga wojewódzka nr 485 do Bełchatowa. Dużą rolę odgrywa również droga ekspresowa S14, czyli tzw. Zachodnia Obwodnica Łodzi – nazywana na tym fragmencie Obwodnicą Pabianic. Droga ta przebiega także przez Zgierz, Aleksandrów Łódzki i Konstantynów Łódzki.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00. Postój do 30 minut kosztuje 1-1,2 zł, godzina – 2-2,4 zł, cały dzień – 10-12 zł, a tydzień – 35-37 zł.

Podróż pociągiem

Stacja Pabianice znajduje się przy ul. Łaska 37. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Białystok, Jelenia Góra, Kłodzko, Łódź, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Sieradz, Warszawa czy Wrocław.

Podróż autobusem

Autobusy dalekobieżne zatrzymują się przy dworcu kolejowym oraz na przystankach rozmieszczonych w mieście. Oferowane połączenia do takich miast jak Karpacz, Łódź, Wałbrzych, Warszawa czy Wrocław.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Łódź-Lublinek, położony ok. 10 kilometrów od Pabianic. Rocznie korzysta z niego ok. 460 tysięcy pasażerów. Obsługuje wyłącznie połączenia międzynarodowe (Ryanair do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch i Norwegii; SAS do Kopenhagi oraz Sun D'or sezonowo do Tel Awiwu).

Komunikacja miejska

Transport publiczny zapewnia MZK Pabianice, obsługujące 7 linii autobusowych miejskich i 8 podmiejskich. Swoim zasięgiem obejmuje Pabianice, Ksawerów i Rzgów. Bilet normalny miejski kosztuje 2,6-2,8 zł, dobowy – 7,8-8 zł, a pozamiejski – 3,8-4 zł, dobowy – 11,40-12 zł.

Atrakcje turystyczne

W Pabianicach znajduje się kilka ciekawych obiektów zabytkowych, w tym renesansowy kościół św. Mateusza z XVI wieku, dwór obronny kapituły krakowskiej z tego samego okresu, dawny pałac rodziny Enderów oraz zabudowania fabryczne zakładów bawełnianych Krusche-Ender.

Wyznaczanie trasy