Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Otwocka

Informacje ogólne i położenie

Otwock to miasto w województwie mazowieckim. Położone w Dolinie Środkowej Wisły, nad rzeką Świder, ok. 25 kilometrów od Warszawy. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Zamieszkiwane przez ok. 45 tysięcy ludzi i podzielone na 13 zwyczajowych dzielnic. Jest regionalnym ośrodkiem edukacyjnym i turystycznym.

Podróż samochodem

Przez Otwock przebiega jedna droga krajowa – nr 17, na trasie Warszawa-Otwock-Garwolin-Ryki-Lublin-Krasnystaw-Zamość-Tomaszów Lubelski-Hrebenne (granica z Ukrainą), a także jedna droga wojewódzka – nr 801, na trasie Warszawa-Otwock-Wilga-Tarnów-Maciejowice-Dęblin-Puławy. Miasto posiada także drogowe połączenie z węzłami Trasy Siekierkowskiej i Trasy Łazienkowskiej.

Strefa płatnego parkowania nie funkcjonuje. Postój możliwy jest na parkingach miejskich, prywatnych, a także przed budynkami użyteczności publicznej.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Warszawskiej 9. Obsługuje połączenia Szybkiej Kolei Miejskiej do Warszawy, Pilawy i Dęblina, a także regularne linie do Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Błoń, Skierniewic i sezonowo do Kołobrzegu, Gdyni oraz Gdańska.

Podróż autobusem

Autobusy lokalne i dalekobieżne zatrzymują się przy ul. Kupieckiej 1. Są to pojazdy PKS do Garwolina i Łukowa oraz busy do okolicznych miejscowości.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie to położony 30 kilometrów od Otwocka Port Lotniczy Chopina (Okęcie) w Warszawie. Obsługuje loty międzynarodowe oraz lokalne do Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia.

Komunikacja miejska

Na terenie Otwocka kursują 3 linie autobusowe obsługiwane przez ZTM Warszawa (w tym jedna linia nocna). Bilet jednoprzejazdowy kosztuje 4,4-4,6 zł, 20-minutowy – 3,4-3,6 zł, 40-minutowy – 4,6-4,8 zł, 60-minutowy – 6,4-6,6 zł.

Atrakcje turystyczne

Najciekawszymi obiektami w Otwocku są: ratusz z lat 20. XX wieku, liczne zabytkowe wille czy obserwatorium magnetyzmu ziemskiego. Odpoczynek i rekreacja możliwe są nad rzeką Świder, w lasach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego czy w pobliskim rezerwacie przyrody „Na Torfach”.

Wyznaczanie trasy