Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Oświęcimia

Informacje ogólne i położenie

Oświęcim to miasto w województwie małopolskim. Położone w Kotlinie Oświęcimskiej, pomiędzy Pogórzem Karpackim a Wyżyną Śląską, nad rzeką Sołą. Zamieszkiwane przez ok. 40 tysięcy ludzi. Znajduje się tu dawna siedziba niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

Podróż samochodem

Przez Oświęcim przebiega droga krajowa nr 44, na trasie Gliwice-Tychy-Oświęcim-Kraków oraz dwie drogi wojewódzkie – nr 933 – Rzuchów-Jastrzębie-Zdrój-Oświęcim-Chrzanów i nr 948 – Oświęcim-Żywiec.

W mieście wyznaczona została strefa płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00-18.00 i w soboty, od 7.00 do 13.00. Postój wiąże się z opłatą 2 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Powstańców Śląskich. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Budapeszt, Katowice, Kraków, Praga, Wiedeń czy Wieliczka.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Chemików. Korzystają z niego pojazdy udające się w takich kierunkach jak Bytom, Katowice, Kłodzko, Kraków, Kudowa-Zdrój, Nowy Targ, Opole, Tychy, Nysa, Wadowice czy Zakopane. Docierają tu także dodatkowe autobusy, którymi do Oświęcimia przybywają uczestnicy uroczystości związanych z dawną działalnością niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w mieście.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Kraków-Balice, położony 60 km od Oświęcimia. To drugie największe lotnisko w Polsce, z którego rocznie korzysta ok. 3,5 mln pasażerów. Oferuje połączenia z wieloma europejskimi stolicami, a także lokalne – do Gdańska, Warszawy czy Poznania.

Drugie najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się 75 kilometrów od Oświęcimia. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenia z  Warszawą.

Komunikacja miejska

MZK Oświęcim obsługuje 10 linii autobusowych miejskich oraz kilkanaście podmiejskich. Bilet w granicach Oświęcimia kosztuje 2,6-2,8 zł, a 90-minutowy – 4-4,2 zł. Przejazd do pobliskich miejscowości to wydatek 2,9-4,8 zł (w zależności od dystansu).

Atrakcje turystyczne

Oświęcim wchodzi w skład zespołu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau. W oświęcimskim obozie funkcjonuje muzeum prezentujące tragiczną historię tego miejsca. Inne warte odwiedzenia miejsca to rynek miejski, zamek, a także synagoga i Muzeum Żydowskie.

Wyznaczanie trasy