Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Ostrowca Świętokrzyskiego

Informacje ogólne i położenie

Ostrowiec Świętokrzyski to miasto w województwie świętokrzyskim. Położone na Przedgórzu Iłżeckim i Wyżynie Opatowskiej, nad rzeką Kamienną. Zamieszkiwane jest przez ok. 72 tysiące mieszkańców i podzielone na 20 osiedli. Jest regionalnym ośrodkiem przemysłowym – zakłady chemiczne, poligraficzne, drzewne, huta żelaza czy zakład metalurgiczny.

Podróż samochodem

Przez Ostrowiec Świętokrzyski przebiega droga krajowa nr 9, która prowadzi trasą Radom-Ostrowiec Świętokrzyski-Barwinek (granica ze Słowacją), a także drogi wojewódzkie – nr 751 na trasie Suchedniów-Nowa Słupia-Ostrowiec Świętokrzyski, 754 z Ostrowca Świętokrzyskiego do Solca nad Wisłą i Gołębiowa oraz 755 – z Ostrowca Świętokrzyskiego, przez Ożarów, do Kosina. W mieście nie funkcjonują strefy płatnego parkowania. Postój możliwy jest na parkingach miejskich oraz przed budynkami użyteczności publicznej.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy w Ostrowcu Świętokrzyskim znajduje się przy ul. Kolejowej 10. Kasy biletowe są nieczynne. To stacja początkowa szynobusu do Skarżyska-Kamiennej, obsługuje także połączenia do Kielc, Krakowa, Gdańska, Gdyni, Przemyśla, Radomia czy Warszawy.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Żabiej 40. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Rabka-Zdrój, Lublin, Łódź, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zakopane, a także Brno czy Wiedeń.

Podróż samolotem

Około 160 kilometrów od Ostrowca znajduje się Port Lotniczy Chopina (Okęcie) w Warszawie. Obsługuje loty międzynarodowe oraz lokalne do Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia.

115 kilometrów od miasta mieści się port Lotniczy Lublin Obsługuje wyłącznie połączenia międzynarodowe oferowane przez tanie linie lotnicze. Przewoźnicy Wizz Air i Ryanair oferują loty do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Norwegii.

Lotnisko Rzeszów-Jasionka znajduje się ok. 120 kilometrów od Ostrowca. Obsługuje głównie połączenia międzynarodowe (Wielka Brytania, Irlandia) oraz jedno lokalne do Warszawy.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miasta zapewnia MPK Ostrowiec Świętokrzyski, które oferuje 26 linii autobusowych. Bilet normalny kosztuje 2,3-2,5 zł, 30-minutowy – 2,7-3 zł, a dobowy – 6-6,5 zł. Połączenia pozamiejskie (np. do Miłkowa, Przyborowa czy Gromadzic) wymagają droższego biletu – 3,2-4,2 zł.

Atrakcje turystyczne

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Kolegiata Św. Michała Archanioła z XVII wieku. Warto odwiedzić również rynek, zespół parkowo-pałacowy, gdzie współcześnie mieści się Muzeum Historyczno-Archeologiczne, pałac myśliwski Wielkopolskich czy Biuro Wystaw Artystycznych. W mieście odbywają się liczne imprezy kulturalne, w tym np. Piknik Gombrowiczowski.

Wyznaczanie trasy