Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Ostrowa Wielkopolskiego

Informacje ogólne i położenie

Ostrów Wielkopolski to miasto w województwie wielkopolskim, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad rzeką Ołobokiem. Zamieszkiwane jest przez ok. 73 tysiące ludzi. Podział administracyjny miasta obejmuje 7 dzielnic i 11 osiedli. To ośrodek przemysłowy, kulturalny, edukacyjny, sportowy i turystyczny regionu.

Podróż samochodem

Przez Ostrów Wielkopolski przebiega droga krajowa nr 11 z północnego zachodu na południe Polski, przez Kołobrzeg, Piłę, Poznań, Ostrów Wielkopolski i Bytom; droga krajowa nr 25, przez Koszalin, Bydgoszcz, Inowrocław, Konin, Kalisz, Ostrów Wielkopolski i Oleśnicę; droga krajowa nr 36 z Ostrowa Wielkopolskiego, przez Rawicz, Lubin, Prochowice, a także droga wojewódzka nr 445 do Odolanowa.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 18.00. Postój do jednej godziny kosztuje 2-2,2 zł, druga godzina – 2,4-2,6 zł, trzecia – 2,8-3 zł, czwarta i kolejne – 2-2,2 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy Ostrów Wielkopolski znajduje się przy ul. Dworcowej 1. Znajdują się tam czynne kasy biletowe. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bielska-Biała, Częstochowa, Kalisz, Katowice, Kołobrzeg, Kraków, Łódź, Piła, Poznań, Szczecin, Świnoujście, Warszawa, Wrocław czy Zakopane.

Podróż autobusem

Autobusy dalekobieżne zatrzymują się na dworcu przy ul. Batorego 35. Z Ostrowa Wielkopolskiego tym środkiem transportu dojechać można m.in. do Bielska-Białej, Bytomia, Częstochowy, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Kalisza, Katowic, Kołobrzegu, Krakowa, Poznania, Szczecina, Torunia, Wrocławia czy Zakopanego.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie to Port Lotniczy Poznań-Ławica, znajdujący się ok. 120 kilometrów od Ostrowa Wielkopolskiego. Rocznie korzysta z niego ok. 1,6 mln pasażerów. Obsługuje połączenia międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy i Krakowa. W podobnej odległości znajduje się Port Lotniczy Wrocław-Strachowice (loty międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy i Gdańska).

Komunikacja miejska

Transport miejski zapewnia 27 linii autobusowych, w tym pozamiejskie, docierające m.in. do Kalisza, Krotoszyna, Dobrzycy czy Jarocina. Bilet normalny kosztuje 2,7-3 zł, a tygodniowy 26-28 zł. Przejazd poza granice Ostrowa Wielkopolskiego to koszt 3,8-8,6 zł (w zależności od długości trasy).

Atrakcje turystyczne

Najbardziej charakterystycznym obiektem Ostrowa jest Kontrkatedra Św. Stanisława Biskupa z otaczającymi ją zabudowaniami. W mieście znajduje się również Synagoga z XIX wieku oraz liczne zabytkowe domy, wille i kamienice.

Działają tu również muzea oraz najważniejszy ośrodek kulturalny – Centrum Ostrów. Spośród parków miejskich warto wyróżnić Park Kultury i Wypoczynku Piaski-Szczygliczka, położony nad zbiornikiem wodnym. Przez Ostrów przebiega wiele szlaków pieszych i rowerowych.

Wyznaczanie trasy