Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Ostrołęki

Ostrołęka jest miastem położonym w północno – wschodniej części Polski, w województwie mazowieckim, nad rzeką Narwią, ok. 120 km na północ od Warszawy i ok. 35 km od Łomży. Ma ok. 54 tys. mieszkańców. Jest ośrodkiem kultury kurpiowskiej. W mieście krzyżują się drogi wiodące na południe i północny wschód Polski, w stronę Pojezierza Mazurskiego. Są to: droga krajowa nr 61 Warszawa – Augustów, droga krajowa nr 53 Ostrołęka – Olsztyn i drogi wojewódzkie nr 544 i 627.

Podział administracyjny

Ostrołęka jest podzielona na 18 osiedli: Centrum, Stare Miasto, Śródmieście, Bursztynowe, Dzieci Polskich, Kwiatowe,  Leśne, Łazek, Łęczysk, Parkowe, Pomian, Sienkiewicza, Stacja, Starosty Kosa, Traugutta, Krańcowa,  Witosa, Wojciechowice.

Transport miejski

Po Ostrołęce można poruszać się autobusami dziennymi. Funkcjonują linie miejskie kursujące w granicach administracyjnych Ostrołęki oraz linie podmiejskie. Cena biletu jednorazowego, normalnego w granicach miasta wynosi 2,8 – 3,4 zł, a na liniach podmiejskich 4 – 4,8 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec kolejowy w Ostrołęce znajduje się przy ul. Żeromskiego. Oferta połączeń kolejowych jest szczupła. Kursują regularne pociągi do Warszawy, ponadto przez miasto przechodzi linia kolejowa Ostrołęka – Tłuszcz.

Zdecydowanie obszerniejsza jest oferta połączeń autobusowych. Dworzec PKS znajduje się przy ul. Bogusławskiego. Obsługuje linie lokalne i międzymiastowe. Dostępne są regularne kursy do Białegostoku, Łomży, Olsztyna, Ostrowa Mazowiecka i Warszawy.

Zarówno do dworca kolejowego, jak i autobusowego można dotrzeć komunikacją miejską.

Zabytki i atrakcje

W Ostrołęce war to zobaczyć: Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Rynek z zabytkowym Ratuszem, Mauzoleum Bitwy od Ostrołęką, most im. Gen. Antoniego Madalińskiego, zespół poklasztorny bernardynów z kościołem św. Antoniego, kościół farny p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i kościół św. Wojciecha (dawna cerkiew).

Wyznaczanie trasy