Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Ostródy

Informacje ogólne i położenie

Ostróda to miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Położone na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim i rzeką Drwęcą. Zamieszkiwane przez ok. 34 tysiące mieszkańców. Jest regionalnym ośrodkiem turystycznym, edukacyjnym i kulturalnym.

Podróż samochodem

Przez Ostródę przebiega droga krajowa nr 77, która jest częścią trasy europejskiej E77, na trasie Gdańsk-Elbląg-Ostróda-Warszawa-Kielce-Kraków-Chyżne (granica ze Słowacją), droga krajowa nr 15 z Olsztyna, przez Ostródę, Toruń, Gniezno, Krotoszyn, Trzebnicę, do Wrocławia oraz droga krajowa nr 16 – Grudziądz-Ostróda-Olsztyn-Mrągowo-Augustów-Ogrodniki.

Nie wyznaczono strefy płatnego parkowania. Postój możliwy jest głównie przed budynkami użyteczności publicznej lub na prywatnych parkingach. Często brakuje wolnych miejsc.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Słowackiego 13. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bydgoszcz, Gdańsk, Iława, Jelenia Góra, Olsztyn, Poznań, Toruń, Wałbrzych czy Wrocław.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się także przy ul. Słowackiego. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Elbląg, Ełk, Gdańsk, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Krynica Morska, Kwidzyn, Olsztyn, Ostrołęka, Płock, Poznań, Radom, Suwałki, Toruń, Warszaw czy Władysławowo.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, znajdujący się w odległości ok. 150 kilometrów od Ostródy. Obsługuje loty międzynarodowe (głównie Wizz Air i Ryanair) oraz lokalne – LOT do Warszawy czy EuroLOT do Krakowa.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy wewnątrz miasta, a także do okolicznych miejscowości obsługuje Żegluga Ostródzko-Elbląska, która oferuje 8 regularnych linii. Bilet jednorazowy kosztuje 2,3-2,5 zł, dwugodzinny – 3,6-4 zł, a tygodniowy – 20-22 zł.

Atrakcje turystyczne

W Ostródzie na uwagę zasługuje m.in. stare miasto, rynek, fragmenty murów obronnych, a także zabytkowe obiekty – kościół św. Dominika Savio z XIV wieku i zamek krzyżacki z tego samego okresu. Na wieży kościoła ewangelicko-metodystycznego znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać można całe miasto i okolice. Nad Jeziorem Drwęckim znajduje się przystań, plaża i kąpielisko.

Wyznaczanie trasy