Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Opola

Informacje ogólne i położenie

Opole to miasto w południowo-zachodniej Polsce. Położone jest w województwie opolskim, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą. Zamieszkiwane jest przez ok. 122 tysiące ludzi. Zwyczajowo dzieli się na części miasta, których nazwy pochodzą od nazw miejscowości kolejno przyłączanych do miasta. To najważniejszy ośrodek gospodarczy, naukowy, kulturalny i administracyjny województwa, a także centrum finansowe, biznesowe i handlowe regionu.

Podróż samochodem

Przez Opole i jego obwodnicę przebiega droga krajowa nr 45 (przebiegająca do granicy z Czechami), droga krajowa nr 46 (łącząca Kotlinę Kłodzką z Częstochową) oraz droga krajowa nr 94 (bezpłatna alternatywa dla autostrady A4).

Autostrada A4, biegnąca od granicy z Niemcami do Tarnowa, przebiega 15 kilometrów od centrum Opola. Inne istotne trasy przebiegające przez miasto to drogi wojewódzkie nr 414, 423, 435, 454 i 459.

W centrum miasta oraz jego okolicach działają strefy płatnego parkowania – A i B. Najdrożej jest w strefie A, obejmującej ścisłe centrum. Postój przez pół godziny kosztuje 1-1,5 zł, 1 godzina – 2-2,5 zł, druga godzina – 2,4-2,60 zł, trzecia – 2,8-3 zł, każda kolejna – 2-2,5 zł, cały dzień – 12-14 zł.

Podróż pociągiem

Najważniejszy dworzec miasta to Opole Główne przy ul. 1 Maja (dodatkowo działa tu 5 mniejszych stacji). Składa się z 5 peronów, a kasy biletowy są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bielska-Biała, Częstochowa, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kołobrzeg, Kraków, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław czy Zakopane.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się także przy ul. 1 Maja. Obsługuje autobusy dalekobieżne do wielu polskich miast, w tym m.in. do Cieszyna, Wrocławia, Częstochowy, Gliwic, Katowic, Krakowa, Krynicy-Zdroju, Łodzi, Poznania, Warszawy czy Zakopanego.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się we Wrocławiu-Strachowicach, ok. 100 kilometrów od Opola. Obsługuje połączenia międzynarodowe, a także lokalne – do Warszawy i Gdańska. W podobnej odległości mieści się Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice. To także lotnisko międzynarodowe, które oferuje jedno połączenie lokalne – do Warszawy.

Komunikacja miejska

Opolska komunikacja miejska opiera się wyłącznie na transporcie autobusowym. Po mieście kursuje 17 linii (w tym jedna nocna). Dostępnych jest również 5 połączeń pozamiejskich. Koszt biletu jednorazowego to 2,6-2,8 zł, a na kurs nocny – 6,4-6,6 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

W Opolu warto odwiedzić m.in. Rynek Starego Miasta z kamienicami odbudowanymi po wojennych zniszczeniach oraz ratuszem. Najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta jest ul. Krakowska, przy której znajdują się liczne sklepy i lokale gastronomiczne.

Symbolem Opola jest charakterystyczna Wieża Piastowska, która stanowiła część nieistniejącego już Zamku Piastowskiego. Ciekawym punktem jest również Młynówka, nazywana Opolską Wenecją, czyli stare koryto Odry oddzielające miasto od Wyspy Pasieki. Działa tu także ogród zoologiczny czy mieszczące się w słynnym Amfiteatrze Narodowe Centrum Polskiej Piosenki.

Wyznaczanie trasy