Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Olsztyna

Informacje ogólne i położenie

Olsztyn to miasto w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, pełniące rolę jego stolicy. Zamieszkiwane jest przez ok. 175 tysięcy osób i podzielone jest na 23 osiedla. Jest siedzibą władz regiony, a także ośrodkiem przemysłowym, naukowym, kulturalnym oraz ważnym węzłem komunikacyjnym regionu.

Podróż samochodem

Przez Olsztyn przebiegają drogi krajowe nr 16, 51 i 53 oraz drogi wojewódzkie 527 i 598. Trasy te umożliwiają dogodny dojazd do miast regionu, a pośrednio także do innych części kraju. Miasto nie posiada obwodnicy, przez co ruch tranzytowy przebiega przez jego centrum.

W mieście funkcjonują strefy płatnego parkowania. Strefa centrum miasta oznaczona jest kolorem czerwonym, a wokół niego – żółtym. Obowiązujące opłaty: 1 godzina za 2-2,5 zł, druga godzina – 2,4-3 zł, trzecia – 2,8-3,6 zł, a każda kolejna 2-2,5 zł.

W pobliżu Olsztyna przebiega droga krajowa nr 7, która łączy południe z północą Polski. Łączy ona m.in. Gdańsk, Warszawę i Kraków.

Podróż autobusem

Autobusy lokalne i dalekobieżne zatrzymują się w pobliżu dworca kolejowego, przy placu Konstytucji 3 Maja. Oferowane połączenia docierają m.in. do Białegostoku, Bytomia, Elbląga, Gdańska, Giżycka, Katowic, Krakowa, Krynicy Morskiej, Lublina, Łodzi, Poznania czy Warszawy.

Dodatkowo PKS Olsztyn oferuje kursy do Wilna i Lwowa, a firma Eurolines do wielu europejskich stolic.

Podróż pociągiem

W mieście znajdują się 3 przystanki kolejowe, z których najważniejszym jest dworzec Olsztyn Główny. Działają tu kasy biletowe. Do miasta docierają pociągi m.in. z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Torunia, Warszawy, Wrocławia czy Zakopanego.

Podróż samolotem

Najbliższe międzynarodowe lotnisko pasażerskie znajduje się w Gdańsku-Rębiechowie. Do Gdańska z Olsztyna dojechać można autobusem lub pociągiem. Z portu lotniczego korzysta ok. 3 milionów pasażerów rocznie. Obsługuje połączenia międzynarodowe oraz lokalne, w tym EuroLOT do Krakowa i Wrocławia czy LOT do Warszawy.

Komunikacja miejska

Olsztyńska komunikacja miejska obejmuje wyłącznie autobusy. Do dyspozycji pasażerów są 33 linie (w tym 2 nocne i 5 podmiejskich). Obsługiwane są głównie przez MPK Olsztyn oraz pojedynczych prywatnych przewoźników. Wiele linii zatrzymuje się przy dworcu PKP.

Atrakcje turystyczne

W Olsztynie na uwagę zasługuje m.in. Stare Miasto z ratuszem z XVII wieku, liczne zabytki sakralne czy Brama Górna z fragmentami murów miejskich. Warto odwiedzić również Muzeum Warmii i Mazur mieszczące się w Zamku Kapituły Warmińskiej.

Inne ciekawe instytucje kulturalne w mieście to Muzeum Sportu, Teatr im. Stefana Jaracza oraz liczne galerie sztuki. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy przyrody. W Lesie Miejskim wytyczonych jest kilka pieszych szlaków. W granicach miasta znajdują się również malownicze jeziora – Długie, Skanda czy Tyrsko.

Wyznaczanie trasy