Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Olkusza

Informacje ogólne i położenie

Olkusz to miasto w województwie małopolskim, położone na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, nad rzeką Babą. Zamieszkiwane przez ok. 36,5 tysiąca mieszkańców, podzielone na 11 dzielnic i osiedli. Jest regionalnym ośrodkiem przemysłowym.

Podróż samochodem

Przez Olkusz przebiega droga krajowa nr 94 na trasie Zgorzelec (granica z Niemcami)-Legnica-Wrocław-Opole-Bytom-Sosnowiec-Olkusz-Kraków-Bochnia-Tarnów, która jest bezpłatną alternatywą dla przebiegającej w odległości ok. 20 kilometrów od miasta autostrady A4 (od granicy z Niemcami do Tarnowa, docelowo do granicy z Ukrainą). Dużą rolę w komunikacji regionalnej odgrywają również drogi wojewódzkie – nr 783 z Olkusza do Skalbmierza oraz nr 791 na trasie Trzebinia-Olkusz-Kolonia Poczesna.

Nie wyznaczono strefy płatnego parkowania, więc korzystanie z parkingów miejskich jest bezpłatne. Postój możliwy jest głównie przed budynkami użyteczności publicznej lub na prywatnych parkingach.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Składowej 2. Poczekalnia nie jest dostępna dla podróżnych, nieczynne są także kasy biletowe. Obsługuje połączenia do takich miast jak Dąbrowa Górnicza, Katowice, Kielce, Sosnowiec, Sędziszów czy Sławków.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy dworcu kolejowym (ul. Składowa) i obsługuje połączenia do wielu polskich miast, w tym do Bielska-Białej, Biłgoraja, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gniezna, Kalisza, Katowic, Kielc, Krakowa, Radomia, Sosnowca, Tarnowa, Warszawy czy Zamościa.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Kraków-Balice, położony 35 km od Olkusza. To drugie największe lotnisko w Polsce, z którego rocznie korzysta ok. 3,5 mln pasażerów. Oferuje połączenia z wieloma europejskimi stolicami, a także lokalne – do Gdańska, Warszawy czy Poznania.

Drugie najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się w odległości 50 kilometrów od Olkusza. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z Warszawą.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy wewnątrz miasta oraz do okolicznych miejscowości zapewnia Komunikacja Międzygminna w Olkuszu. Do dyspozycji pasażerów jest 27 regularnych linii. Bilet miejski kosztuje 2-2,2 zł, dzienny – 4-4,5 zł, a pozamiejski – 3,4-3,6 zł.

Atrakcje turystyczne

W Olkuszu warto odwiedzić rynek otoczony zabytkowymi kamienicami czy Bazylikę Kolegiacką Św. Andrzeja z XIII-XIV wieku. Zachowały się fragmenty murów miejskich z basztą, a w pobliskim Rabsztynie – ruiny zamku Bonerów. W mieście zwiedzać można muzeum pożarnictwa, afrykanistyczne oraz PTTK. Do dyspozycji mieszkańców i turystów oddano ośrodek rekreacyjno-sportowy z basenami.

Wyznaczanie trasy