Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Oleśnicy

Informacje ogólne i położenie

Oleśnica to miasto w województwie dolnośląskim. Położone na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Oleśnicą. Zamieszkiwane przez ok. 37 tysięcy ludzi i podzielone na 8 dzielnic. Pełni rolę garnizonu wojskowego oraz ośrodka turystycznego.

Podróż samochodem

Przez Oleśnicę przebiega droga krajowa nr 8 prowadząca od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju, przez Wrocław, Oleśnicę, Wieluń, Piotrków Trybunalski, Warszawę, Białystok, do Budziska (granica z Litwą) oraz droga krajowa nr 25 na trasie Oleśnica-Ostrów Wielkopolski-Kalisz-Bydgoszcz-Koszalin-Kołobrzeg. Dużą rolę w komunikacji odgrywają również drogi wojewódzkie – nr 340 – Oleśnica-Trzebnica-Wołów-Ścinawa oraz nr 451 – Oleśnica-Bierutów-Namysłów.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-17.00 oraz w soboty, w godzinach 9.00-13.00. Postój przez pierwszych 30 minut kosztuje 0,5-0,7 zł, pierwsza godzina – 2-2,2 zł, druga – 2,4-2,6 zł, trzecia – 2,8-3 zł, czwarta i każda kolejna – 2-2,2 zł.

Podróż pociągiem

Przystanek Oleśnica Rataje znajduje się przy ul. Wrocławskiej 60 – brak dworca oraz kas biletowych. Obsługuje połączenia do takich miast jak Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Hel, Kalisz, Koszalin, Łódź, Poznań Warszawa czy Wrocław. Główny dworzec Oleśnica mieści się przy ul. Kolejowej. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do Kalisza, Kluczborka, Łodzi, Poznania i Wrocławia.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się ul. Rzemieślniczej 11. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Busko-Zdrój, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Jelenia Góra, Kalisz, Karpacz, Kielce, Lublin, Łeba, Łódź, Płock, Rzeszów, Suwałki, Toruń, Warszawa czy Wrocław, Zielona Góra.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się we Wrocławiu-Strachowicach, ok. 45 kilometrów od Oleśnicy. Obsługuje połączenia międzynarodowe, a także lokalne – do Warszawy i Gdańska.

Komunikacja miejska

Dostępne są 4 linie autobusowe obsługiwane przez Polbus-PKS. Linia 1 na trasie ul. Kopernika-os. Lucień, linia 2 – Dworzec Rataje-Zakłady Zbożowe, linia 3 – Dworzec kolejowy-Ogródki działkowe oraz linia 4 – Zakłady Zbożowe-Jednostka wojskowa. Dodatkowo do dyspozycji pasażerów jest linia 504 (lub 514) kursująca co pół godziny do Wrocławia.

Atrakcje turystyczne

Najważniejsze zabytki Oleśnicy to bazylika św. Jana Apostoła z XIII-XV wieku, cerkiew prawosławna Zaśnięcia Bogurodzicy z XV wieku, mury obronne z Bramą Wrocławską (XIV w.) oraz XIII-wieczny zamek książęcy. W mieście organizowane są takie imprezy jak Dni Oleśnicy, Dni Europy czy festiwal jazzowy.

Wyznaczanie trasy