Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Oławy

Oława jest miastem położonym w województwie dolnośląskim, nad rzekami Oława i Odra, ok. 26 km na pd-wsch od Wrocławia. Ma ok. 32 tys. mieszkańców. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 94 Zgorzelec – Tarnów i drogi wojewódzkie nr 395 i 455. Najbliższe lotnisko międzynarodowe znajduje się we Wrocławiu.

Podział administracyjny

Oława podzielona jest na jednostki funkcjonalno – przestrzenne: Oława Centrum, Śródmieście, Oława Zachód, Oława Zadorze, Oława Przemysłowa, Oława Południe, Oława Nowy Otok, Oława Północ.

Komunikacja miejska

Komunikacja w obrębie miasta obsługiwana jest przez lokalny PKS. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Autobusy zatrzymują się w najważniejszych punktach miasta: przy Rynku, Placu Zamkowym i Dworcu PKP.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec PKP w Oławie znajduje się przy ul. Spacerowej. Istnieje duży wybór połączeń do Wrocławia i Opola, dostępne są również bezpośrednie połączenia do Krakowa, Jeleniej Góry, Lublina, Kędzierzyna – Koźle, Warszawy, Katowic, Częstochowy i Świnoujścia.

Dworzec PKS znajduje się przy ul. 3 Maja. W ofercie znajduje się duży wybór połączeń do Wrocławia oraz połączenia lokalne do sąsiadujących miejscowości.

Zabytki i atrakcje

Do najważniejszych zabytków Oławy należą: renesansowo – barokowy Zamek Sobieskich zw. Pałacem Luizy, Rynek z Ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami, kościół matki Boskiej Pocieszania i cmentarz żydowski.

Wyznaczanie trasy