Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Nysy

Nysa jest miastem położonym w południowo – zachodniej części Polski, w województwie opolskim, nad rzeką Nysa Kłodzka i Jeziorem Nyskim, niedaleko Jeziora Otmuchowskiego, ok. 55 km na południowy – zachód od Opola. Ma ok. 45 tys. mieszkańców. Nysa jest miastem przemysłowym. Działają tu firmy z branży maszynowej, spożywczej, metalowej i budowlanej. Do 2002 r. istniała fabryka samochodów produkująca słynne Nysy i Polonezy Trucki, a potem Citroeny. Przez Nysę przechodzi droga krajowa nr 46 Kłodzko – Szczekociny, droga krajowa nr 41 Nysa – Trzebina (granica z Czechami) i drogi wojewódzkie nr: 401, 407 i 411. Miasto jest skomunikowane z autostradą A4, która przebiega w odległości 36 km.

Podział administracyjny

Nysa jest podzielona na dzielnice: Śródmieście, Dolna Wieś, Górna Wieś, Średni Wieś Jędrzychów, Karłów, Radoszyn, Rochów, Zamłynie, Zawodzie.

Transport miejski

Po Nysie można poruszać się autobusami. Linie oznaczone są literą i cyfrą, np. A1, B 2. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Obowiązuje podział na strefy: miejską, gminną i pozagminną. Cena biletu jednorazowego, normalnego na jedną strefę wynosi 2,4 zł, na dwie strefy 2,8 zł, na 3 strefy 4,00 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec PKP w Nysie znajduje się przy ul. Racławickiej, w pobliżu centrum miasta i można do niego bez trudu dotrzeć komunikacją miejską. Dostępne są głównie połączenia do miast województwa opolskiego: Opola, Kędzierzyna – Koźle, Brzegu, Kluczborka.

Dworzec PKS znajduje się tuż obok dworca PKP. Obsługuje on głównie połączenia lokalne. Dostępne są również regularne kursy do Opola, Wrocławia, Częstochowy, Kielc, Kłodzka, Warszawy i Zakopanego.

Zabytki i atrakcje

W Nysie znajduje się wiele interesujących zabytków. Na Starym Mieście zachowały się zabytkowe kamienice mieszczańskie. Koniecznie trzeba zobaczyć Rynek z Ratuszem, Domem Wagi Miejskiej, Fontanną Trytona, Piękną Studnią i bazyliką św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki. Niemniej interesujący jest Rynek Solny, na którym znajduje się m.in. Kościół Wniebowstąpienia NMP. Atrakcją Nysy są dawne fortyfikacje: bastiony, forty i siedziba komendantury Twierdzy Nysa oraz pozostałości murów miejskich z basztami. W dawnym Pałacu Biskupim znajduje się Muzeum w Nysie. Przez Nysę przebiega szlak pątniczy „Nyska Droga św. Jakuba”. Aktywny wypoczynek zapewnia Jezioro Nyskie, nad którym znajduje się plaża i wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Wyznaczanie trasy