Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Nowej Soli

Informacje ogólne i położenie

Nowa Sól to miasto w województwie lubuskim, położone nad Odrą. Razem z Zieloną Górą i Sulechowem tworzy Lubuskie Trójmiasto. Zamieszkiwane przez ok. 40 tysięcy ludzi. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym ze specjalną strefą ekonomiczną.

Podróż samochodem

Przez Nową Sól przebiega droga wojewódzka nr 292 do Lisowic, nr 315 z Wolsztyna do Nowej soli oraz nr 297 do Lwówka Śląskiego. Na wysokości Lubieszowa znajduje się węzeł drogi ekspresowej S3, która przebiega z północy na południe Polski, wzdłuż zachodniej granicy (trasa Świnoujście-Lubawka). Miasto posiada własną obwodnicę.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Towarowej. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Gliwice, Katowice, Kraków, Opole, Wrocław, Zabrze czy Zielona Góra.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Dworcowej. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Częstochowa, Głogów, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Opole, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane czy Zielona Góra.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się we Wrocławiu-Strachowicach, ok. 125 kilometrów od Nowej Soli. Obsługuje połączenia międzynarodowe, a także lokalne – do Warszawy i Gdańska.

Ok. 150 km od Nowej Soli mieści się Port Lotniczy Poznań-Ławica. Rocznie korzysta z niego ok. 1,6 mln pasażerów. Obsługuje połączenia międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy i Krakowa.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy wewnątrz miasta, a także połączenia podmiejskie do Siedliska i Otynia zapewnia PKS Nowa Sól. Do dyspozycji pasażerów jest 11 linii. Bilet miejski kosztuje 2-2,2 zł.

Atrakcje turystyczne

W Nowej Soli warto zobaczyć ratusz z XVI wieku, zabytkowe kościoły i kamienice, magazyny solne – jedyne tego typu zabudowania w Polsce, wieżę ciśnień czy podnoszony most. Turyści chętnie odwiedzają unikalny Park Krasnala oraz muzeum miejskie.

Wyznaczanie trasy