Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Nowego Targu

Informacje ogólne i położenie

Nowy Targ to miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Położone w Kotlinie Nowotarskiej, u zbiegu rzek Białego i Czarnego Dunajca. Zamieszkiwane przez ok. 33,5 tysiąca mieszkańców, tradycyjnie podzielone na 8 rejonów. Jest regionalnym ośrodkiem handlowym, komunikacyjnym, przemysłowym, edukacyjnym, sportowym, kulturalnym i turystycznym, a także największym miastem Podhala.

Podróż samochodem

Przez Nowy Targ przebiega droga krajowa nr 47 z Rabki-Zdroju, przez Chabówkę, Nowy Targ, Biały Dunajec, Poronin, do Zakopanego (jest częścią Zakopianki prowadzącej do Krakowa) oraz droga krajowa nr 49 na trasie Nowy Targ-Białka Tatrzańska-Bukowina Tatrzańska-Jurgów (granica ze Słowacją). Dużą rolę odgrywają również drogi wojewódzkie - nr 957 na trasie Białka-Zawoja-Czarny Dunajec-Nowy Targ i nr 969 – Nowy Targ-Dębno-Kluszkowce-Krościenko nad Dunajcem-Zabrzeż-Stary Sącz.

Parkowanie możliwe jest na parkingach miejskich, prywatnych (płatnych), przed budynkami użyteczności publicznej i na poboczach wyznaczonych dróg.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Kolejowej 164 (poza centrum Nowego Targu). Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Radom, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław czy Zakopane.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się przy Alei Tysiąclecia. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Białystok, Bielsko-Biała, Bytom, Częstochowa, Gorzów Wielkopolski, Kalisz, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław czy Zakopane.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Kraków-Balice, położony 80 km od Nowego Targu. To drugie największe lotnisko w Polsce, z którego rocznie korzysta ok. 3,5 mln pasażerów. Oferuje połączenia z wieloma europejskimi stolicami, a także lokalne – do Gdańska, Warszawy czy Poznania.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy na terenie miasta oraz do okolicznych miejscowości zapewnia MZK Nowy Targ. Obsługuje 14 linii autobusowych. Bilet normalny miejski kosztuje 2,6-2,8 zł, a pozamiejski – 3,2-4,2 zł (w zależności od długości trasy).

Atrakcje turystyczne

W Nowym Targu warto odwiedzić rynek z zabytkowymi kamienicami i ratuszem, drewniany kościół św. Anny z XV wieku, kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XIV wieku (wielokrotnie przebudowywany), Muzeum Podhalańskie oraz galerie sztuki. W pobliżu znajduje się Gorczański Park Narodowy oraz Jezioro Czorsztyńskie. Zimą możliwe jest skorzystanie z wyciągów narciarskich.

Wyznaczanie trasy