Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Nowego Sącza

Informacje ogólne i położenie

Nowy sącz to miasto w województwie małopolskim, położone w Kotlinie Sądeckiej, nad rzekami Dunajec i Kamienica Nawojowska. Zamieszkiwane jest przez ok. 84 tysiące ludzi i podzielone na na 25 osiedli. To ośrodek przemysłowy, edukacyjny, kulturalny i turystyczny regionu.

Podróż samochodem

Przez Nowy Sącz przebiega droga krajowa nr 28 – na trasie takich miast jak Sucha Beskidzka, Rabka-Zdrój, Limanowa, Jasło i Przemyśl; droga krajowa nr 75 przez Kraków, Brzesko, aż do granicy ze Słowacją w Muszynce; droga krajowa nr 87 – przez Rytro do granicy ze Słowacją w Piwnicznej-Zdroju.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Postój do 30 minut kosztuje 1-1,5 zł, w pierwsza i każda następna godzina – 2-2,5 zł.

Podróż pociągiem

W Nowym Sączu działają 3 stacje i przystanki kolejowe – Nowy Sącz Jamnica, Nowy Sącz Biegonice i główny dworzec Nowy Sącz, który mieści się przy ul. Kolejowej. Kasy biletowe są czynne. Kursują z niego pociągi do takich miast jak Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Krynica-Zdrój, Łódź, Tarnów, Toruń czy Warszawa.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy w Nowym Sączu znajduje się przy Placu Dąbrowskiego. Zatrzymują się na nim autobusy z i do takich miast jak Bielsko-Biała, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Krynica-Zdrój, Lublin, Opole, Piwniczna-Zdrój, Tarnów, Warszawa, Wrocław czy Zakopane.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Kraków-Balice, położony ok. 120 km od Nowego Sącza. To drugie największe lotnisko w Polsce, z którego rocznie korzysta ok. 3,5 mln pasażerów. Oferuje połączenia z wieloma europejskimi stolicami, a także lokalne – do Gdańska, Warszawy czy Poznania.

Komunikacja miejska

Transport publiczny zapewniają 32 linie autobusowe obsługiwane przez MPK Nowy Sącz. Oferowane są połączenia wewnątrz miasta, a także do okolicznych gmin – Starego Sącza, Nawojowej czy Kamionki Wielkiej. Bilet jednorazowy kosztuje 2,5-2,7 zł, dobowy – 8-9 zł, pozamiejski – 2,7-3,10 zł. Ulgowy kosztuje połowę taniej.

Atrakcje turystyczne

Na uwagę zasługuje m.in. rynek z charakterystycznym budynkiem Ratusza, bazylika kolegiacka św. Małgorzaty z XIII/XIV wieku oraz inne zabytkowe zabudowania sakralne. W Nowym Sączu zwiedzać można np. dawną synagogę.

Miasto otaczają fragmenty murów obronnych, zachowały się również ruiny Zamku Królewskiego z fortyfikacjami. Turystów zainteresować powinny także Sądecki Park Etnograficzny, Muzeum Okręgowe oraz miejskie galerie sztuki.

Wyznaczanie trasy