Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Nikozji

Informacje ogólne i położenie

Nikozja to największe miasto i stolica Cypru. Położone w centralnej części wyspy, w Dystrykcie Nikozja. Zamieszkiwane przez ok. 310 tysięcy ludzi. Podzielone na dwie części – północną - turecką oraz południową – grecką. Pomiędzy nimi wyznaczono strefę zdemilitaryzowaną. Jest siedzibą rządu, centrum administracyjnym, biznesowym, przemysłowym, kulturalnym i turystycznym w skali kraju.

Podróż samochodem

Najważniejszą różnicą w stosunku do poruszania się po Polsce, jest ruch lewostronny. Obowiązujące ograniczenia prędkości to 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym i 100 km/h na autostradach. W ostatnim przypadku minimalna prędkość to 65 km/h. Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy to 0,5 promila.

Przez Nikozję przebiegają bezpłatne autostrady: A1 do Limassol na południu kraju, gdzie łączy się z A6 do Pafos na wybrzeżu; A2 do Larnaki, połączona z A3 do Ajia Napa na wybrzeżu oraz A9 na zachód Dystryktu Nikozja oraz w góry Troodos. Cypryjskie drogi są w dobrym stanie technicznym.

Podróż pociągiem

W Nikozji i na całym Cyprze transport kolejowy nie jest dostępny – nie istnieje ani jedna linia.

Podróż autobusem

Główny dworzec autobusowy znajduje się przy Solomos Square w centrum miasta. Obsługuje głównie połączenia lokalne (obsługiwane przez komunikację miejską), a także dalekobieżne. Miasta dzielą zazwyczaj niewielkie odległości, więc po całym kraju podróżować można autobusami regionalnymi, przesiadając się w kolejnych miejscowościach. Na dłuższych trasach bilet kosztuje od kilku do kilkunastu euro.

Podróż samolotem

Port Lotniczy Nikozja ze względu na spór grecko-turecki został zamknięty i znajduje się w strefie zdemilitaryzowanej. Największy międzynarodowy port lotniczy mieści się w oddalonej o ok. 50 km Larnace. Rocznie korzysta z niego ok. 5 milionów pasażerów. Obsługuje wiele połączeń międzynarodowych, w tym m.in. Travel Service do Katowic. Jedyne dostępne połączenie lokalne to Nikozja-Pafos.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miasta oraz do okolicznych miejscowości opiera się na połączeniach autobusowych oferowanych przez OSEL. Bilet kosztuje 1-1,5 euro. Podróżując taksówką, za 1 kilometr trasy zapłacić trzeba 1-2 euro. Pomiędzy miastami kursują popularne minibusy zabierające 7-9 pasażerów. W Nikozji działa również. system wypożyczalni rowerów Bike in Action.

Atrakcje turystyczne

Miasto otoczone jest średniowiecznym murem. Podziwiać można tu bogatą architekturę starożytną oraz sakralną. W stolicy warto odwiedzić także Muzeum Cypru, Muzeum Bizantyjskie czy Muzeum Sztuki Ludowej oraz skosztować tradycyjnej kuchni śródziemnomorskiej.

Wyznaczanie trasy