Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Mysłowic

Informacje ogólne i położenie

Mysłowice to miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim. Położone na Górnym Śląsku, nad rzeką Przemszą. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zamieszkiwane jest przez ok. 75 tysięcy ludzi i podzielone jest na 15 osiedli. To ośrodek kulturalny i edukacyjny regionu.

Podróż samochodem

Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Przebiega przez nie autostrada A4, która prowadzi od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach, przez Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice, Kraków i Tarnów, a docelowo także do granicy z Ukrainą. Druga ważna trasa to droga ekspresowa S1 prowadząca od lotniska Katowice-Pyrzowice, przez Dąbrowę Górniczą i Bielsko-Białą, do granicy z Czechami w Cieszynie.

W Mysłowicach nie ma strefy płatnego parkowania, choć jest planowana. Postój możliwy jest więc na prywatnych parkingach lub na wyznaczonych miejscach przy obiektach użyteczności publicznej.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Powstańców 14. Kasy biletowe są nieczynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Katowice, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Przemyśl, Rzeszów, Wrocław, Poznań, Szczecin, Kołobrzeg, Opole, Warszawa, Zakopane, Świnoujście, Bielsko-Biała, Zielona Góra czy Jelenia Góra.

Podróż autobusem

Autobusy dalekobieżne zatrzymują się na przystankach w pobliżu dworca kolejowego, wzdłuż ul. Oświęcimskiej. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miejscowości jak Katowice, Oświęcim, Sucha Beskidzka, Wadowice czy Zawoja. Pasażerowie mogą korzystać z usług autobusów PKS oraz licznych busów.

Podróż samolotem

Najbliższe międzynarodowe lotnisko pasażerskie to port lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się 40 kilometrów od Mysłowic. Obsługuje takich przewoźników jak Ryanair czy Wizz Air, a także połączenie krajowe LOT do Warszawy.

Komunikacja miejska

Transport miejski obsługiwany jest głównie przez Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. To 25 linii autobusowych (w tym 2 nocne) oraz 2 tramwajowe. Dodatkowe połączenia pozamiejskie obsługuje PKM Jaworzno (linie oznaczone literami). Bilet ważny w jednym mieście przez 15 minut kosztuje 3,20-3,50 zł, 2 miasta i 30 minut – 3,80-4 zł, trzy miasta i więcej, przez 60 minut – 4,8-5 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej znanymi zabytkami Mysłowic są zabudowania sakralne – kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku oraz prawdopodobnie najstarsza tego typu budowla w mieście – kościół św. Krzyża (przebudowany jednak w XIX wieku). Na uwagę zasługuje także rynek i ratusz.

W mieście działają liczne instytucje kulturalne, w tym muzeum pożarnictwa oraz muzeum miejskie. Z Mysłowic pochodzi wiele zespół rockowych. Dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowano szlaki piesze i rowerowe.

Wyznaczanie trasy