Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Murzasichla

Informacje ogólne i położenie

Murzasichle to wieś położona w województwie małopolskim, na Podhalu. To znana miejscowość wypoczynkowa zamieszkiwana na stałe przez nieco ponad tysiąc mieszkańców. Znajduje się pomiędzy Zakopanem a Białką Tatrzańską. Położona jest na wysokości 800-950 m n.p.m. i graniczy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

Wieś podzielona jest na trzy części: centrum Murzasichle nazywane jest przez mieszkańców Za Sichłą, istnieją także dwa osiedla: Capówki oraz Budzów Wierch. Miejscowość sąsiaduje z innymi podhalańskimi wsiami, takimi jak: Toporowa Cyrhla, Małe Ciche, Kośne Hamry, Majerczykówka.

Kiedyś była to tradycyjna góralska wieś, współcześnie stanowi bardziej mieszkalne zaplecze Zakopanego – budowane są duże pensjonaty oraz apartamentowce z mieszkaniami do wynajęcia.

Podróż samochodem

Do Murzasichla dotrzeć można z Krakowa popularną Zakopianką. Pierwszy odcinek to droga ekspresowa S7, którą dotrzemy ze stolicy Małopolski do Chabówki. Stamtąd prowadzi droga przyspieszonego ruchu nr 47 do Nowego Targu. Ostatni etap tej trasy to droga krajowa nr 47 do Zakopanego.

Aby ominąć zatłoczone Zakopane, warto skręcić w lewo (ul. Tatrzańska) na wysokości Poronina. W samym Murzasichlu ruch odbywa się zazwyczaj bez zakłóceń. Parkowanie możliwe jest wyłącznie na parkingach przy ośrodkach wypoczynkowych.

Podróż autobusem lub pociągiem

Murzasichle, ze względu na położenie i niewielki obszar, nie posiada bezpośredniego połączenia z innymi miastami. Jedynym sposobem na skorzystanie z transportu zorganizowanego jest przesiadka w Zakopanem, skąd kursują regularne linie PKS Zakopane oraz prywatnych przewoźników. Autobusy poruszają się po okolicznych miejscowościach, docierając także do Murzasichla.

Podróż samolotem

Do Zakopanego dotrzeć można autobusami, pociągiem, prywatnymi busami. Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się w słowackim mieście Poprad, oddalonym o ok. 70 km. Stamtąd do Zakopanego odjeżdżają autobusy i busy.

Atrakcje turystyczne

Wieś oferuje przede wszystkim bogatą przyrodę najbliższych okolic, świeże powietrze oraz kompleks narciarski dla początkujących (proste i krótkie trasy, wyciągi orczykowe). Wart odwiedzenia jest również 50-letni kościół zbudowany w regionalnym stylu. Działa tu wiele pensjonatów oraz prywatnych kwater.

Murzasichle to jednak przede wszystkim baza wypadowa do Zakopanego i innych zimowych kurortów. Graniczący z miejscowością Tatrzański Park Narodowy zachęca do pieszych wycieczek.

Wyznaczanie trasy