Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Mińska Mazowieckiego

Informacje ogólne i położenie

Mińsk Mazowiecki to miasto we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Zamieszkiwane przez ok. 38 tysięcy ludzi. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i kulturalnym.

Podróż samochodem

Przez Mińsk Mazowiecki przebiega autostrada A2 (część trasy europejskiej E30), która pełni na tym fragmencie rolę północnej obwodnicy miasta. Droga ta prowadzi od granicy z Niemcami w Świecku, przez Poznań, Łódź, Warszawę, docelowo do granicy z Białorusią. Przez miasto przebiegają również dwie drogi krajowe – nr 50, czyli otwarta od północy obwodnica aglomeracji warszawskiej (trasa Ciechanów-Sochaczew-Mińsk Mazowiecki-Ostrów Mazowiecka) oraz nr 92 – łącząca Rzeplin z Poznaniem, Warszawą i końcami obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Trasą o znaczeniu regionalnym jest droga wojewódzka nr 802 z Mińska Mazowieckiego do Seroczyna.

W centrum miasta wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-17.00. Postój przez pierwszą godzinę kosztuje 1-1,2 zł, drugą – 2-2,2 zł, trzecią i każdą kolejną – 3-3,2 zł.

Podróż pociągiem

Stacja kolejowa znajduje się przy ul. 1 Maja. Kasy biletowe są czynne przez całą dobę. Obsługuje połączenia do Białej Podlaskiej, Kielc, Krakowa, Radomia, Terespola, Warszawy, Sochaczewa czy Grodziska Mazowieckiego.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy także mieści się przy ul. 1 Maja. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Białystok czy Siedlce. Każdego dnia na trasie Mińsk Mazowiecki-Warszawa kursuje kilkadziesiąt autobusów.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie to położony 50 kilometrów od Mińska Mazowieckiego Port Lotniczy Chopina (Okęcie) w Warszawie. Obsługuje loty międzynarodowe oraz lokalne do Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia.

Komunikacja miejska

Mińsk Mazowiecki nie posiada zorganizowanej komunikacji miejskiej. Połączenia do Warszawy oraz okolicznych miejscowości obsługują autobusy PKS oraz prywatni przewoźnicy.

Atrakcje turystyczne

W Mińsku Mazowieckim warto zobaczyć Pałac Dernałowiczów z XVII wieku, w którym mieści się Miejski Dom Kultury, a wokół wyznaczono park. Inne zabytki to zabudowania sakralne – kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku czy kościół Starokatolicki Mariawitów z początku XX wieku. Najważniejsze place miasta to Stary Rynek (współcześnie znajduje się tu parking i mały skwer) oraz znacznie przestronniejszy Plac Kilińskiego. W Mińsku Mazowieckim działa m.in. aquapark czy skatepark.

Wyznaczanie trasy