Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Mikołowa

Informacje ogólne i położenie

Mikołów to miasto w południowej Polsce, położone na Wyżynie Śląskiej. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zamieszkiwane przez ok. 39 tysięcy ludzi, podzielone na 5 sołectw oraz dzielnice i osiedla. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym.

Podróż samochodem

Przez Mikołów przebiega droga krajowa nr 44 na trasie Gliwice-Mikołów-Tychy-Bieruń-Oświęcim-Zator-Skawina-Kraków oraz droga krajowa nr 81 prowadząca od autostrady A4 w Katowicach przez Mikołów, Żory, Pawłowice, Skoczów i Harbutowice. Przez miasto przebiega również droga wojewódzka nr 928 – Mikołów-Kobiór.

Nie wyznaczono strefy płatnego parkowania, więc korzystanie z parkingów miejskich jest bezpłatne. Postój możliwy jest głównie przed budynkami użyteczności publicznej lub na prywatnych parkingach.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Dworcowej 1. Kasy biletowe są nieczynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Białystok, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Moskwa, Rybni, Sosnowiec czy Warszawa.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Prusa 4. Zatrzymują się na nim autobusy PKS do Częstochowy, Żor, Sosnowca i Wisły, a także minibusy do Katowic, Rybnika i Raciborza.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się ok. 45 kilometrów od Mikołowa. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z  Warszawą.

Komunikacja miejska

Połączenia autobusowe obsługuje KZK GOP. Umożliwia poruszanie się po Mikołowie (8 przystanków), a także do innych miast wchodzących w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Bilet ważny w jednym mieście przez 15 minut kosztuje 3,20-3,50 zł, 2 miasta i 30 minut – 3,80-4 zł, trzy miasta i więcej, przez 60 minut – 4,8-5 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

W Mikołowie warto zobaczyć malowniczy rynek i zabytkowe kamienice w śródmieściu, liczne zabudowania sakralne, a także odwiedzić park miejski Planty (powstały w XVIII wieku) czy aqua park. Regionalną sztukę poznać można dzięki Instytutowi Mikołowskiemu.

Wyznaczanie trasy