Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Mikołajek

Informacje ogólne i położenie

Mikołajki to popularne pod względem turystycznym miasto w województwie warmińsko-mazurskim położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Leży nad jeziorami Tałty oraz Jeziorem Mikołajskim Przez wielu uważane jest za żeglarską stolicę Polski. Działa tu przystań Żeglugi Mazurskiej.

Mikołajki zamieszkiwane są przez ok. 4 tysiące ludzi, równocześnie dysponując bazą noclegową dla ok. 1,5 tysiąca gości. Działają tu hotele, pensjonaty, zatrzymać można się także w licznych kwaterach prywatnych. Największym ośrodkiem wypoczynkowym jest Hotel Gołębiewski.

Podróż samochodem

W sezonie wakacyjnym i żeglarskim na drogach w Mikołajkach mogą tworzyć się zatory, jednak na co dzień transport samochodowy przebiega sprawnie. Główne ulice miasta to: Ełcka, Mrągowska, Warszawska, Kolejowa, Michała Kajki i 3 Maja. Przez Mikołajki przebiegają: droga krajowa nr 16 (Olsztyn-Mikołajki-Ełk) i droga wojewódzka nr 609 (Mikołajki-Ukta).

Komunikacja miejska

Brak komunikacji miejskiej ze względu na niewielki obszar i niskie zaludnienie. Po mieście można poruszać się taksówką, a do okolicznych miejscowości dotrzeć autobusami PKS Mrągowo. Możliwe jest także wypożyczenie samochodu.

Podróż pociągiem lub autobusem

W Mikołajkach znajduje się stacja kolejowa (przy ulicy Kolejowej 31), jest jednak nieczynna dla podróżnych. Jedynym sposobem na dotarcie do miasta jest dojazd pociągiem do Giżycka i kontynuowanie podróży innym środkiem lokomocji. Autobusy zatrzymują się i odjeżdżają z przystanku przy ulicy Mrągowskiej. W pobliżu nie znajduje się żadne lotnisko pasażerskie.

Atrakcje turystyczne

Mikołajki słyną przede wszystkim ze swoich jezior, które przyciągają amatorów żeglugi oraz sportów wodnych. Najważniejsze zabytki to budowle sakralne – kościół ewangelicko-augsburski z XIX wieku oraz kościół katolicki Matki Boskiej Różańcowej z początku XX wieku.

W mieście działa także unikalne Muzeum Reformacji Polskiej. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Jezioro Łuknajo (żyją tu liczne ptaki, płazy i ssaki). Mikołajki sąsiadują z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym. W Mikołajkach znajduje się także tor samochodowy, na którym odbywają się rajdy.

Wyznaczanie trasy