Mapa Malborka
Informacje ogólne i położenie
Malbork to miasto w północnej Polsce, położone w województwie pomorskim. Zamieszkiwane przez ok. 39 tysięcy ludzi i podzielone na 11 dzielnic. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, a także turystycznym – znajduje się tu słynny zamek wielkich mistrzów krzyżackich.
Podróż samochodem
Przez Malbork przebiegają dwie drogi krajowe – nr 22 od granicy polsko-rosyjskiej w Grzechotkach, przez Elbląg, Malbork, Chojnice, Wałcz, Gorzów Wielkopolski, do Kostrzyna nad Odrą (granica z Niemcami), a także nr 55 na trasie Nowy Dwór Gdański-Malbork-Kwidzyn-Grudziądz-Stolno. Istotną rolę odgrywa również regionalna droga wojewódzka nr 515 z Suszu do Malborka.
W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-15.00 oraz w soboty, w godzinach 10.00-13.00. Dodatkową strefą objęto ulicę Dworcową, na której opłaty obowiązują przez całą dobę, z wyjątkiem niedziel.
Podróż pociągiem
Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Dworcowej 17. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Białystok, Bielsko-Biała, Częstochowa, Dąbrowa Górnica, Gdańsk, Katowice, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Łódź, Przemyśl, Rzeszów, Sosnowiec, Warszawa czy Zakopane.
Podróż autobusem
Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Dworcowej 3. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Bydgoszcz, Gdańsk, Kalisz, Łeba, Łódź, Piotrków Trybunalski, Płock, Toruń, Wrocław, Włocławek, Krynica Morska czy Kudowa-Zdrój.
Podróż samolotem
Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, znajdujący się w odległości ok. 75 kilometrów od Malborka. Obsługuje loty międzynarodowe (głównie Wizz Air i Ryanair) oraz lokalne – LOT do Warszawy czy EuroLOT do Krakowa.
Komunikacja miejska
Przewoźnik MZK Malbork obsługuje 7 linii autobusowych miejskich oraz podmiejskich (do okolicznych gmin). Bilet normalny kosztuje 2,5-2,7 zł, a ulgowy – 1,25-1,5 zł.
Atrakcje turystyczne
Największą atrakcją Malborka jest zamek wielkich mistrzów krzyżackich z XIV-XV wieku – kompleks składa się z 3 oddzielnych zamków otoczonych murem obronnym z imponującymi bramami, np. Garncarską czy Mariacką. Inne zabytki to m.in. ratusz z XIV wieku czy gotycki kościół św. Jana z tego samego okresu. W zamku systematycznie odbywają się wystawy oraz koncerty.