Mapa Łukowa
Łuków to miasto położone w województwie lubelskim, niedaleko Białej Podlaskiej, ok. 90 km od granicy z Białorusią w Terespolu. Stanowi ważny węzeł kolejowy i drogowy. Przez Łuków przebiega droga krajowa nr 63 Perły (granica z Rosją) – Sławatycze (granica z Białorusią), droga krajowa nr 76 i drogi wojewódzkie nr 806, 807 i 808. Miasto posiada obwodnicę.
Podział administracyjny
Łuków dzieli się na Śródmieście i wyodrębnione wokół niego części miasta: Pastewnik, Wójtostwo, Karwacz, Farfak, Trzaskaniec, Wiatraki, Zimna Woda, Poważe, Łapiguz, Patoki, Gołaszowiec, Nowy Łuków, Cegielniana, Cieszkowizna, Glinki. Ich nazwy pochodzą od nazw ich głównych ulic. Ponadto wyróżnia się jeszcze osiedla Ostoi i ks. Andrzeja Bączkowskiego.
Komunikacja miejska
W Łukowie brak komunikacji miejskiej. W obrębie miasta można skorzystać z autobusów PKS lub prywatnych busów przejeżdżających przez miasto.
Samochodem po Łukowie
W Łukowie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Obejmuje ona ulice: Staropijarską, Chopina, Kwiatkowskiego, Zdanowskiego, Czerwonego Krzyża, Kościelną (od pl. Narutowicza do Nowopijarskiej), Spółdzielczą, Pastewnik, Kanałową i pl. Narutowicza. Opłaty są pobierane od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 17.
Dworce kolejowe i autobusowe
Przez Łuków przechodzą międzynarodowe linie kolejowe w kierunku wschodnim: do Moskwy, Mińska i Saratowa. Ponadto istnieje duży wybór połączeń do Terespola, Dorohuska, Warszawy, Siedlec, a także Białej Podlaskiej, Zamościa i Krakowa. Dworzec PKP znajduje się przy ul. Dworcowej 1. Oprócz dworca głównego w Łukowie znajduje się stacja Łuków Łapiguz, na której zatrzymują się pociągi osobowe do Chełma, Zamościa, Terespola i Dorohuska.
Dobrą ofertę połączeń ma również PKS. Z Łukowa można bezpośrednio dotrzeć do Warszawy, Siedlec, Lublina i Radzynia Podlaskiego. Dostępnych jest również wiele połączeń do miejscowości sąsiadujących. Dworzec PKS znajduje się przy ul. Staropijarskiej.
Zabytki i atrakcje
W śródmieściu zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Interesujące są obiekty sakralne: barokowa Kolegiata Przemienienia Pańskiego w zespole klasztornym pijarów i zespół klasztorny bernardynów z barokowym kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego. Warto również zajrzeć do Muzeum Regionalnego.