Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Lubina

Informacje ogólne i położenie

Lubin to miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Położone na Wysoczyźnie Lubińskiej, nad rzeką Zimnicą. Jest częścią Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Miasto zamieszkuje ok. 75 tysięcy ludzi i podzielone jest na 13 osiedli. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym – siedzibę ma tutaj firma KGHM Polska Miedź, która zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem rudy miedzi.

Podróż samochodem

Przez Lubin przebiegają dwie drogi krajowe – nr 36 z Ostrowa Wielkopolskiego, przez Rawicz, Lubin i Prochowice oraz nr 3 (część trasy europejskiej E65) z północno-zachodniej do południowo-zachodniej Polski. Prowadzi od Świnoujścia, przez Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Lubin, Legnicę, Jelenią Górę, Szklarską Porębę, do Jakuszyc (granica z Czechami). Przez miasto przebiegają również drogi wojewódzkie – nr 323 do Leszna i 335 do Chojnowa. Nie wyznaczono strefy płatnego parkowania, więc korzystanie z parkingów miejskich jest bezpłatne. Postój możliwy jest głównie przed budynkami użyteczności publicznej lub na prywatnych parkingach.

Podróż pociągiem

Stacja kolejowa Lubin Górniczy służyła jako dworzec pasażerski, ale aktualnie jest nieczynna. Przez to ruch pasażerski w mieście nie funkcjonuje, choć planowane jest jego przywrócenie.

Podróż autobusem

Transport międzymiastowy możliwy jest wyłącznie autobusami, głównie PKS Lubin. Dworzec autobusowy znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Skłodowskiej i Alei Niepodległości. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z Częstochowy, Gorzowa Wielkopolskiego, Jeleniej Góry, Kielc, Kołobrzegu, Krakowa, Poznania, Świnoujścia, Ustki, Wrocławia, Zakopanego czy Zielonej Góry.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się we Wrocławiu-Strachowicach, ok. 65 kilometrów od Lubina. Obsługuje połączenia międzynarodowe, a także lokalne – do Warszawy i Gdańska.

Komunikacja miejska

Rolę przewoźnika miejskiego pełni PKS Lubin, który obsługuje połączenia autobusowe wewnątrz miasta oraz do ościennych miejscowości. Pasażerowie mogą korzystać z 14 linii kursujących pomiędzy wszystkimi osiedlami oraz do 19 miejscowości wchodzących w skład gminy Lubin. Bilet normalny kosztuje 3-3,2 zł, a ulgowy 1,5-1,6 zł.

Atrakcje turystyczne

Odwiedzając Lubin warto odwiedzić tamtejszy rynek z ratuszem, a także zobaczyć pozostałości murów miejskich, w tym Basztę Głogowską z XIV wieku. Inne ważne obiekty to ruiny zamku z zachowaną kaplicą zamkową oraz kościół Matki Boskiej Częstochowskiej z XIV/XVI wieku. W mieście znajduje się wiele malowniczych parków oraz liczne szlaki rowerowe.

Wyznaczanie trasy