Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Los Angeles

Informacje ogólne i położenie

Los Angeles to miasto położone na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, drugie największe w kraju. Znajduje się w stanie Kalifornia. Zamieszkiwane przez ok. 3,8 mln ludzi, podzielone na 80 dzielnic. Jest ośrodkiem biznesowym, handlowym, naukowym, technologicznym i rozrywkowym w skali kraju.

Podróż samochodem

Drogi utrzymane są w dobrym stanie technicznym. Obowiązujące ograniczenia prędkości to 55 mph w terenie niezabudowanym, 25 mph w mieście i 70 mph na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie to 0,8 promila. Wszelkie zmiany w ograniczeniach widoczne są na znakach.

Los Angeles jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast w kraju. Najważniejsze drogi przebiegające przez miasto to autostrada międzystanowa nr 5 prowadząca na południe do San Diego i na północ do Sacramento, Portland, Seattle, do granicy z Kanadą; autostrada międzystanowa nr 10 ze wschodu na zachód USA, przebiegająca przez Houston, Nowy Orlean, San Antonio i Phoenix oraz droga nr 101 do San Jose i San Francisco.

Podróż pociągiem

Głównym dworcem kolejowym miasta jest Union Station na północ od centrum Los Angeles. Obsługuje połączenia dalekobieżne przewoźnika Amtrak – do Seattle, Chicago, Nowego Orleanu czy San Antonio. Kursują stąd także pociągi podmiejskie Metrolink (7 linii) oraz 3 linie metra.

Podróż autobusem

Autobusy lokalne oraz dalekobieżne także kursują z Union Station. Obsługiwane są połączenia do takich miast jak Bakersfield, San Pedro, Santa Barbara czy Las Vegas. Dodatkowe połączenia oferuje przewoźnik Greyhound, który stacjonuje na własnym dworcu. To dobra alternatywa dla pociągów, których sieć połączeń jest bardzo ograniczona.

Podróż samolotem

Około 25 kilometrów od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy Los Angeles. Rocznie korzysta z niego ponad 60 milionów podróżnych. Składa się z kilku terminali – lokalnych i międzynarodowych. Można tu dotrzeć bezpośrednimi liniami autobusowymi z centrum. Aktualnie brak połączeń z Polską.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miasta zapewniają: 2 linie metra (oznaczone kolorem czerwonym i fioletowym) oraz 5 linii szybkiego tramwaju (naziemna część systemu metra), a także szybkie połączenia autobusowe – 30 linii Metro Rapid, 2 linie Metro Transitway/Liner oraz ponad 190 linii Metro Local. Kolej podmiejską obsługuje przewoźnik Amtrak.

Atrakcje turystyczne

Los Angeles to znane na całym świecie centrum rozrywkowe. Warto zobaczyć Teatr Dolby w Hollywood, gdzie wręczane są Oscary, imponującą salę koncertową Walt Disney Concert Hall, Muzeum Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej, a także odwiedzić liczne galerie, restauracje i ulice handlowe z najbardziej ekskluzywnymi sklepami. Los Angeles to również ośrodek sportowy ze znanymi drużynami baseballowymi i koszykarskimi oraz wypoczynkowy z piaszczystymi plażami.

Wyznaczanie trasy