Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Łomży

Informacje ogólne i położenie

Łomża to miasto położone w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, na Mazowszu, nad rzeką Narew. Zamieszkiwane jest przez ok. 63 tysiące ludzi, a podział administracyjny obejmuje 4 dzielnice i 15 osiedli. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym.

Podróż samochodem

Przez Łomżę przebiegają trzy drogi krajowe – nr 61 na trasie Warszawa, Legionowo, Ostrołęka, Łomża, Grajewo, Augustów; droga krajowa nr 63 – Węgorzewo, Giżycko, Orzysz, Pisz, Łomża, Zambrów, Siedlce, Sławatycze (granica z Białorusią) oraz droga krajowa nr 64 z Łomży, przez Wiznę, do Białegostoku. Inne istotne trasy to drogi wojewódzkie – nr 645 z Myszyńca do Łomży, 677 z Łomży do Ostrowi Mazowieckiej i 679 z Mężenina do Łomży.

W mieście wyznaczona została strefa płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-17.00. Postój przez pierwszą godzinę kosztuje 1,5-1,7 zł, druga – 3,1-3,3 zł, trzecia – 4,8-5 zł, czwarta i kolejne – 1,4-1,6 zł.

Podróż pociągiem

Przez miasto nie przejeżdżają pociągi pasażerskie. Transport kolejowy obejmuje wyłącznie pociągi towarowe.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Dworcowej. Obsługuje połączenia do takich miast jak Białystok, Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk, Giżycko, Kołobrzeg, Lublin, Łódź, Płock, Szczecin, Warszawa czy Wrocław.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie to położony 150 kilometrów od Łomży Port Lotniczy Chopina (Okęcie) w Warszawie. Obsługuje loty międzynarodowe oraz lokalne do Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy wewnątrz miasta, a także do gmin Piątnica, Nowogród i Wizna, zapewnia MPK Łomża. Obsługuje 17 linii, w tym 4 pozamiejskie. Bilet zależy od dystansu i kosztuje od 3,5 do 6,5 zł.

Atrakcje turystyczne

W Łomży warto odwiedzić Stary Rynek z ratuszem, otoczony kamieniczkami z arkadami czy Katedrę Św. Michała z XVI wieku. Ul. Farna i Długa pełnią rolę miejskich deptaków. Odpoczynek i rekreacja możliwe są w parkach Jakuba Wagi, Jana Pawła II i Ludowym. W mieście znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, Filharmonia Kameralna, Muzeum Północno-Mazowieckie Łomży oraz Teatr Lalki i Aktora. W pobliżu rozciąga się Łomżyński Park Krajobrazowy Dolina Narwi.

Wyznaczanie trasy