Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Leszna

Informacje ogólne i położenie

Leszno to miasto w zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem. Zamieszkiwane przez ok. 64 tysiące ludzi, podzielone na 9 dzielnic i 13 osiedli. To regionalny ośrodek edukacyjny, sportowy i gospodarczy (głównie usługi i handel).

Podróż samochodem

Przez Leszno przebiegają dwie drogi krajowe - nr 5 (część trasy europejskiej E261), prowadząca ze Świecka, przez Bydgoszcz, Gniezno, Poznań, Leszno, Wrocław, do Lubawki (granica z Czechami) oraz nr12 – z Łęknicy (granica z Niemcami), przez Głogów, Leszno, Kalisz, Sieradz, Piotrków Trybunalski, Radom, Lublin, Chełm, do Dorohuska (granica z Ukrainą). Planowane jest zbudowanie obwodnicy miasta w ramach powstającej drogi ekspresowej S5

W mieście wyznaczona została strefa płatnego parkowania. Podzielona jest na dwie podstrefy. Podstrefa A oznaczona jest kolorem czerwonym i obejmuje ścisłe centrum miasta. Postój do 30 minut kosztuje 1,2-1,4 zł, pierwsza godzina – 2,4-2,6 zł, druga – 3-3,2 zł, trzecia – 3,6-3,8 zł, czwarta i każda kolejna – 2,4-2,6 zł. Podstrefa B oznaczona jest kolorem żółtym i znajduje się dalej od centrum. Obowiązują na niej niższe stawki.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Dworcowej 1. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Poznań, Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz, Gdańsk, Hel, Katowice, Kołobrzeg, Kraków, Przemyśl, Rzeszów, Szczecin, Świnoujście czy Zakopane.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Towarowej 1. Zatrzymują się na nim pojazdy do Głogowa, Kalisza, Kłodzka, Kołobrzegu, Koszalina, Legnicy, Lubina, Piły, Poznania, Ustki, Wrocławia czy Zielonej Góry.

Podróż samolotem

W odległości ok. 80-100 kilometrów od Leszna znajdują się dwa porty lotnicze - Wrocław-Strachowice (loty międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy i Gdańska) i Poznań-Ławica (loty międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy i Krakowa).

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miasta i do okolicznych miejscowości zapewnia MZK Leszno. Przewoźnik obsługuje 9 linii wewnątrz Leszna, a także do m.in. Tarnowej Łąki, Kłady, Wilkowca. Bilet miejski kosztuje 2,7-3 zł, a pozamiejski – 3,2-6,1 (w zależności od długości trasy).

Atrakcje turystyczne

W Lesznie warto zobaczyć rynek otoczony XIX-wiecznymi kamienicami oraz uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce ratusz miejski. Na uwagę zasługują również zabytki sakralne – XVII-wieczne kościoły św. Mikołaja i św. Jana Chrzciciela, jedna z największych i najstarszych synagog w Wielkopolsce, gdzie dziś mieści się galeria sztuki Muzeum Okręgowego oraz Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. W Lesznie znajduje się największy w Polsce kompleks sportowy przeznaczony do jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach BMX oraz stadion żużlowy Unii Leszno.

Wyznaczanie trasy