Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Legnicy

Informacje ogólne i położenie

Legnica to miasto w południowo-zachodniej Polsce, położone w województwie dolnośląskim, na Równinie Legnickiej, nad rzekami Kaczawą i Czarną Wodą. Zamieszkiwane jest przez ok. 103 tysiące mieszkańców. Nie jest oficjalnie podzielone na poszczególne jednostki administracyjne, jednak wyróżnia się 41 obrębów. Należy do Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i akademickim regionu.

Podróż samochodem

Przez Legnicę przebiega autostrada A4, która łączy wschód i zachód kraju (od granicy z Niemcami do Tarnowa, a w przyszłości do granicy z Ukrainą). Inne ważne trasy to droga krajowa nr 94, która stanowi bezpłatną alternatywę dla A4, droga krajowa nr 3 biegnąca wzdłuż zachodniej granicy Polski, od Świnoujścia do granicy z Czechami w Jakuszycach oraz droga wojewódzka nr 364, łącząca Legnicę z Gryfowem Śląskim.

W centrum miasta wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-17.00 (2 strefy). Najdrożej jest w ścisłym centrum – godzina postoju za 2-2,5 zł, druga godzina – 2,4-2,8, trzecia – 2,8-3,2, czwarta i każda kolejna – 2-2,5 zł.

Podróż pociągiem

Głównym dworcem kolejowym jest stacja Legnica, mieszcząca się przy ul. Dworcowej. W budynku działają kasy biletowe. Obsługuje połączenia z takich miast jak Berlin, Drezno, Hamburg, Kraków, Przemyśl, Warszawa, Wrocław, Kłodzko czy Jelenia Góra.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy także znajduje się przy u. Dworcowej. Kursują z niego autobusy do wielu dużych polskich miast (Warszawa, Wrocław czy Poznań), a także sezonowe połączenia do Darłówka, Koszalina, Świnoujścia czy Siennej.

Komunikacja miejska

Jedynym publicznym środkiem transportu są autobusy zarządzane przez MPK Legnica. To 25 linii miejskich i zamiejskich, w tym 2 nocne. Bilet na przejazd wewnątrz miasta kosztuje 3-3,5 zł, a poza jego obszar – 4,6-5 zł. Bilet całodzienny to wydatek 9-10 zł.

Atrakcje turystyczne

W Legnicy warto odwiedzić przede wszystkim Stare Miasto z katedrą, której historia sięga XIV wieku, odrestaurowanymi kamienicami, Zamkiem Piastowskim z XII wieku, Starym i Nowym Ratuszem i Rynkiem.

Na uwagę zasługuje również zespół dworski Nowy Dwór, Park Miejski, obiekty typu słup milowy i wieża ciśnień, a także instytucje kulturalne – Muzeum Miedzi czy Galeria Sztuki.

Wyznaczanie trasy